Červená řepa vydrží až do léta: S šikovným postupem se dá skladovat i v bytě. Hniloba, vysychání a ztráta chuti se jí vyhnou obloukem

Kořenová zelenina je na uskladnění poměrně jednoduchá. A platí to i pro oblíbenou červenou řepu, která se na zahradách pěstuje stále častěji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená řepa červená (Beta vulgaris var. Vulgaris) se na našich zahradách pěstuje stále častěji. Je velmi nenáročná, a proto bývá úroda obvykle poměrně vysoká. Ale pokud nemáte sklep, často přichází na přetřes otázka, kde tuto zeleninu uskladnit tak, aby vydržela co nejdéle. Pomoci vám může lednička, mrazák i docela obyčejná sušička.

Jak uchovat červenou řepu

Nejvhodnějším místem pro tuto zeleninu je sklep s teplotou v rozmezí od 0 do + 2ºС a správnou úrovní vlhkosti. Zvláště důležité je poskytnout zelenině optimální podmínky v prvních dvou měsících skladování, jinak může začít rašit. Řepu je možné skladovat samostatně nebo ji smíchat s bramborami a poslední vrstvu brambor umístit rovnoměrně v horní vrstvě.

Jak skladovat řepu v bytě

Můžete zkusit i skladování řepy v písku Pro tuto metodu se používají krabice naplněné pískem. Zkušení zahradníci tvrdí, že pro tuto metodu je nejvhodnější říční písek. Jako alternativu lze ovšem použít i kuchyňskou sůl. Řepu jednoduše „nasolte“ v krabicích nebo ji na chvíli namočte do solného roztoku. Poté ji pečlivě vysušte a uskladněte.

Jak skladovat řepu v lednici

Řepa vydrží i několik měsíců v lednici. Musíte jen dát pozor na to, aby nebyla v kontaktu se stěnami sklepa nebo horními policemi lednice. Pokud ji nechcete uchovávat vcelku, pak ji nakrájejte a uložte do vakuovacích pytlíků. Takto vydrží několik týdnů. Červenou řepu je možné skladovat v lednici ještě o něco déle. Stačí, když každý kus zabalíte do pečicího papíru nebo fólie. V této podobě lze řepu skladovat 3 až 4 měsíce, aniž by ztratila chuť.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jak skladovat řepu na balkoně

Tato možnost je vhodná pouze pro lidi, jejichž balkon je zasklený a chráněný před mrazem. Pokud takový balkon máte, pak na něm řepa vydrží bez potíží až do samotného jara. Řepu je třeba umístit do krabic s pískem a přehodit přes ni deku. Pokud hrozí přemrznutí zeleniny například v nejstudenějších týdnech zimy, pak bednu pro jistotu izolujte molitanem nebo jinou mrazuvzdornou látkou. Krabice je rovněž možné vyložit pilinami.

Řepu lze i zamrazit

Pokud máte místo v mrazáku, pak není problém uchovávat řepu tím nejjednodušším způsobem. Není třeba ji předvařovat. Stačí ji pouze oloupat, a poté ji nakrájet na stejně velké kostičky nebo ji nastrouhat. Poté ji rozdělte do sáčku (nejlépe tak, abyste mohli odebírat jednotlivé porce).

Řepu rychle zmrazte – jedině tak si zachová všechny vitamíny i další důležité látky. Poté ji už stačí jen běžně zpracovávat obvyklým způsobem. Poslední možností je také sušení. Aby byla řepa vysušena správně, musí ji zbavit 65 až 70 % vody, jinak rychle zplesniví.

Naučte se také, jak skladovat brambory, aby nevyklíčily

Jak skladujete kořenovou zeleninu v bytě nebo ve sklepě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články