Česnek poroste jedna báseň, v červnu ho nakopne zálivka z močoviny

Česnek potřebuje tu správnou péči – jedině tak vás potěší velkou úrodou. Stačí dodržet několik opravdu šikovných triků.

Česnek vydrží klidně celý rok, stačí jen jednoduše opálit jeho kořeny i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pěstování česneku je mezi zahrádkáři velmi oblíbené. Tato nevšední plodina nejenže dodá vašim pokrmům chuť, ale přináší také množství zdraví prospěšných látek. Úspěšná kultivace však zahrnuje více než jen jeho zasazení a čekání na sklizeň. Zásadním krokem, na který někteří zahrádkáři zapomínají (nebo jej možná podceňují), je podle webu iReceptář i mulčování a hnojení močovinou. Není to složité.

Močovina pomůže česneku v růstu

Správná výživa by měla být o této oblíbené zeleniny na prvním místě. A pomoci vám může právě močovina. Stačí rozmíchat jednu lžíci v 10 litrech vody a použít jako zálivku na začátku června. Povzbudíte tím celkový růst česneku, takže bude moci později vyvinout velké a silné cibule s opravdu silně aromatickými stroužky. Dalším osvědčeným hnojivem v podobném stylu je podle redakce Chalupáři-Zahrádkáři dusičnan amonný.

Záhon s klíčícím česnekem

Česnek poroste mnohem rychleji, stačí k němu dát heřmánek a řebříček

Význam mulčování pro česnek

Velmi důležitá je však i ochrana česneku před nepříznivými vlivy počasí. „Mulčování spočívá v pokrytí povrchu půdy kolem rostlin vrstvou organických nebo anorganických materiálů. Slouží k mnoha účelům, například k regulaci teploty půdy, zachování vlhkosti, potlačení plevelů a ochraně rostlin před nepříznivými podmínkami okolního prostředí. U ozimého česneku hraje mulčování zásadní roli při zajišťování úspěšné sklizně,“ prozradil nám k tématu čtenář Matouš K. z Jindřichova Hradce.

Pojistěte si letos božskou úrodu všech svých ovocných stromů Stačí jim právě teď dopřát tu správnou dávku močoviny. iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste se už na začátku léta mohli těšit z velké a chutné úrody česneku, musíte se o něj opravdu velmi dobře postarat. Pomůže vám močovina.

Česnek je podle webu Hobby.InStory odolná plodina, která snese i nízké teploty. Není však imunní vůči škodlivým účinkům výkyvů počasí. Mulč však proti nim působí jako ochranný štít. To je právě u česneku obzvláště důležité, protože předčasné klíčení způsobené nestálými teplotami nebo jeho pozdní přeschnutí může vést k ohrožení úrody. To mi říkala už moje babička a myslím si, že dnes je to vzhledem k velmi nestabilním podnebním podmínkám ještě aktuálnější než dříve.

Jak se o svůj zasazený česnek staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články