Palice česneku budou o velikosti dětské pěsti, zařídí to dusičnan amonný

Ne vždy česnek naraší tak optimálně, jak si představujete. Povzbudit ho můžete díky osvědčenému výživovému přípravku.

Česnek nepaličák na záhonu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Vypěstování česneku do impozantních rozměrů připomínajících dětskou pěst vyžaduje podle informací z webu iReceptář především strategický přístup k hnojení. Jedním z klíčových prvků pro dosažení tohoto cíle je použití dusičnanu amonného. Toto silné hnojivo mu totiž poskytuje nezbytný dusík, který podporuje jeho silný růst a vývoj.

Dusík jako růstový katalyzátor

Dusík má zásadní význam pro vývoj svěžích, zelených listů. Pro česnek je robustní struktura listů nezbytná, protože přímo souvisí s velikostí cibule. Dusík pomáhá při fotosyntéze (procesu, při kterém rostliny vyrábějí energii) a bez dostatečného množství tohoto prvku mohou mít rostliny česneku zpomalený růst a vytvářet menší cibule, jak informuje web AbecedaZahrady.

Fosfor a draslík se také hodí

Ale rozhodně nejde o jedinou živinu, kterou tahle oblíbená zelenina potřebuje. Zatímco dusík je nezbytný pro růst listů, fosfor a draslík jsou nezbytné pro vývoj kořenů a cibulí. Fosfor napomáhá tvorbě silného kořenového systému a zajišťuje, že rostlina může účinně přijímat živiny. Draslík pak přispívá k celkovému zdraví česneku a odolnosti vůči chorobám, čímž podporuje růst pevných cibulí a velkých stroužků.

Česnek na záhonu

Červnové hnojivo ze síranu pro cibuli a česnek. Žádné žluté listy, jen skvělá úroda

Vsaďte na použití dusičnanu amonného

Dusičnan amonný je oblíbeným zdrojem dusíku, protože je snadno dostupný a rostliny ho snadno vstřebávají. Rychle se rozpouští ve vodě, což umožňuje jeho rychlý příjem kořeny. Tato okamžitá dostupnost zajišťuje, že rostliny dostanou rychlou dávku dusíku, když ji nejvíce potřebují. Rozmíchejte 1 polévkovou lžíci dusičnanu amonného v 10 litrech vody. Tímto roztokem zalijte svůj česnekový záhon a dbejte na rovnoměrné rozložení. Tuto dávku aplikujte koncem jara, abyste udrželi silný růst.

Aby vám česnek vydržel ve spíži opravdu dlouho, měli byste si osvojit jednu velmi efektivní techniku uskladnění. iZdroj fotografie: David Pursehouse / Creative Commons / Attribution 2.0
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vydařila, pak ho musíte hlavně správně pohnojit. Vyplatí se sáhnout pro osvědčené přípravky

Sledujte, zda rostliny nevykazují známky nedostatku dusíku, jako jsou bledé nebo žloutnoucí listy, a v případě potřeby použijte další hnojivo,“ radí zahradnice Lenka K. z Hronova, která do redakce Chalupáři-Zahrádkáři už dříve poslala tip na péči o sazenice. Podle ní jim skvěle pomůže rýžová voda. Na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři jsme už dříve psali o obohacení substrátu v záhonech popelem, který česnek rovněž miluje.

Na česnek se hodí také kopřivová jícha. Naučte se, proč a jak ji vyrobit

Jaké jsou vaše tipy pro obří palice chutného česneku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články