Sazenice budou tlusté jako malíček, zařídí to rýžová voda

Rýžová voda je pro rostliny prospěšnější, než většina lidí vůbec tuší. Třeba sazenicím dokáže dodat mnoho energie a žádoucí vitality.

Sazenice porostou nevídanou rychlostí, po medu se mohou opravdu utlouct i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Aplikace cukerného roztoku mladým rostlinám není podle webu Blíže k přírodě jen pouhou babskou povídačkou, ale postupem založeným na znalostech biologie rostlin. Cukr, zejména glukóza, slouží jako důležitý zdroj energie pro sazenice a usnadňuje příjem základních živin z půdy. Zlepšuje schopnost rostlin syntetizovat bílkoviny a zvyšuje obsah chlorofylu, což vede k rychlejšímu růstu a silnějšímu imunitnímu systému,“ připomíná zahradnice Lenka K. z Hronova.

Výroba sladkého elixíru z rýže

Samotný cukr však příliš vhodný není, mnohem lepší je vsadit na zdroj škrobu, z něhož si tuto látku mohou rostliny vytvořit. Perfektní je v tomto ohledu právě rýže. Příprava rýžového hnojiva je velmi jednoduchým úkolem. Rozmíchejte 4 až 5 polévkových lžic rýžové mouky v litru teplé vody a nechte přes noc odstát.

Poté přeceďte a vzniklé hnojivo použijte jako postřik jednou týdně. Jde o skvělé tonikum, které povzbudí všechny části rostliny – od mladých listů až po rychle rostoucí kořeny. A jedno pohnojení stačí – víc by mohlo napáchat více škody než užitku. Mně se takhle do substrátu dostala plíseň, takže nedoporučuji.

Orchidej vykvete během pár dní, stačí ji nakrmit obyčejnou rýží

Cesta za lepším bydlením podle Feng Shui: Před dveře se podle čínské filozofie vyplatí dát hrst rýže

Popel a cibulové slupky

Sazenice, které se táhnou ke světlu a celkově nevypadají příliš vitálně, by měly dostat další přírodní prostředek: dřevěný popel a cibulové slupky, jak radí web MagazínDoma. Tyto ingredience namočené v dešťové vodě nebo ve vodě ze zahradního jezírka či akvária vytvoří elixír bohatý na živiny. Stačí je tře dny nechat vylouhovat, a poté přecezený roztok použít k zalévání sazenic. K podpoře růstu stačí toto silné přírodní hnojivo aplikovat jednou týdně v neředěném stavu.

Aby se letos vašim okurkám opravdu dařilo, musíte se soustředit především na jejich správnou výživu. Pomůže vám rýže. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se letos vašim okurkám opravdu dařilo, musíte se soustředit především na jejich správnou výživu. Pomůže vám rýže

Hnojení mladých okurek

Pokud přístup k podobným domácím pomocníkům nemáte, pak při pěstování okurek vsaďte na vyvážené komplexní hnojivo. Taková hnojiva, bohatá jak na makroprvky (dusík, fosfor, draslík), tak na mikroprvky (železo, měď, zinek, bór), uspokojí rozmanité výživové potřeby vyvíjejících se rostlin okurek, takže vaše úroda bude opravdu bohatá. Nezapomeňte, že optimální doba pro aplikaci hnojiva je chladné ráno nebo večer, nejlépe po zálivce. Větší rostliny se pak vyplatí pohnojit čajovým lístky, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

Jak se o své sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články