Okurky budou letos rekordně velké, skvělým hnojivem jsou čajové lístky

Docela obyčejný čaj může na okurky zapůsobit jako zázračný výživný elixír. Stačí z něj jen připravit to správné hnojivo.

Okurky budou letos rekordně velké, skvělým hnojivem je čaj i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Čajové lístky jsou podle webu Babinet známé jako vynikající přírodní hnojivo, které může pomoci zlepšit strukturu půdy, zvýšit v ní úroveň organické hmoty a poskytnout rostlinám mnohé cenné živiny včetně dusíku (N), fosforu (P), draslíku (K), stejně jako menší množství vápníku, hořčíku a síry. Kromě toho v nich najdeme i mikroživiny, jako jsou zinek, mangan, železo a měď.

Jak hnojit okurky čajem

Není tedy divu, že mohou poskytnout ten správný start křehkým okurkovým sazenicím. Při jejich aplikaci je však důležité postupovat správně, aby se předešlo poškození rostlin.

Přímé aplikace na okurky

Pokud chcete použít čajové lístky přímo, je dobré je nejprve nechat zcela uschnout (já samozřejmě používám ty už jednou vylouhované, brát si k tomuto účelu úplně nový čaj by byla škoda) a poté je jemně rozdrobit. Tento prášek můžete rovnoměrně rozptýlit na povrch půdy kolem sazenic okurek. Tato metoda je obzvláště užitečná, pokud chcete využít antifungálních vlastností čajových lístků k potlačení plísňových onemocnění.

Babiččino nejúčinnější hnojení okurek od dob ČSSR: Dodá jim šťavnatost, křupavost a prodlouží jejich životnost

Čajový výluh jako kapalné hnojivo

Je také možné připravit čajový výluh tím, že namočíte použité čajové lístky ve vodě na 24–48 hodin. Toto tekuté hnojivo pak můžete použít k zálivce sazenic dvakrát do týdne, což jim poskytne lehkou dávku živin (a rozhodně tedy nehrozí riziko přehnojení, před kterým varuje například web Hnojík).

Aby se vám letos úroda okurek opravdu vydařila, musíte jí věnovat pozornost už od sazenic. Není to vůbec obtížné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby se vám letos úroda okurek opravdu vydařila, musíte jí věnovat pozornost už od sazenic. Není to vůbec obtížné

Kompostování čajových lístků

Čajové lístky je také možné přidávat do kompostu, kde mohou fermentovat a rozkládat se. Tím se uvolní živiny, které jsou poté pro rostliny snadněji dostupné. Kompost s čajovými lístky lze následně použít jako bohatý a vyvážený substrát pro sazenice. O dalších tipech pro pěstování okurek psali Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku.

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o okurky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články