Babiččino nejúčinnější hnojení okurek od dob ČSSR: Dodá jim šťavnatost, křupavost a prodlouží jejich životnost

Blíží se konec vegetační sezóny okurek, to však neznamená, že je ještě teď nemůžete podpořit v jejich maximální plodnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky patří na zahradě k velmi oblíbeným druhům zeleniny. Na mnoha zahradách však již jejich životnost končí. Nemusí tomu však tak být – vyzkoušet lze i dávno zapomenuté způsoby hnojení, které jim ještě dodají sílu k dalšímu životu. Nasadí na květ, a ještě vás oblaží bohatou úrodou lahodných plodů.

Hnojení z cibulové slupky

Stačí vzít slupky z 6 až 8 velkých cibulí a vložit je do vhodné nádoby. Poté je zalijte vlažnou vodou a nechte přes noc vylouhovat. Ráno přeceďte a použijte jak hnojivo na okurky. Každých 20 ml hnojiva je třeba naředit dalšími 60 ml, poté budete mít tu správnou koncentraci, která okurkám prospěje.

Hnojení z kopřivových natí

Chcete-li připravit toto hnojivo, pak nasypte kopřivy a další plevel do velké nádoby tak, abyste zaplnili asi polovinu objemu. Poté přidejte dva centimetry vysokou vrstvu popela a dolijte nádobu vodou až nahoru. Nechte odpočívat jeden týden. Poté přeceďte, zálivku nařeďte v poměru 1:1 a můžete začít hnojit okurky. Ty by měly být před hnojením dobře zality.

Kyselina boritá na okurky

Během kvetení okurek je možné použít i další osvědčené hnojivo. Jednoduše je postříkejte roztokem, připraveným z 10 litrů teplé vody a 0,5 lžičky kyseliny borité. Roztok přelijte do rozprašovače a roste okurky až do skanutí (nezapomeňte na spodní stranu listů).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zalévání obyčejnou jedlou sodou

Jedlá soda pomůže chránit okurky před chorobami a škůdci, zabrání žloutnutí listů a podpoří aktivní růst rostlin. Pro přípravu tohoto hnojiva rozpusťte 2 polévkové lžíce sody v 10 litrech vody. Poslední hnojení tímto přípravkem by mělo přijít v polovině září.

Nezapomeňte okurky dobře přihrnout

Další postup, který vám pomůže získat bohatou úrodu okurek, je jejich přihrnování. Chcete-li to provést, pak jednoduše přitlačte spodní část stonku okurek k zemi a zasypte kvalitní zeminou. Stonek v zemi rychle zakoření a začne růst. Tento způsob vám také pomůže zvýšit dobu plodnosti vašich okurek alespoň o měsíc. Jde o jeden z nejjednodušších tipů, který vám pomůže získat úrodu okurek, kterou vám budou všichni sousedé závidět.

Zalévání okurek je třeba promyslet. Naučte se, jak o ně pečovat na vyvýšených záhonech

Jaké jsou vaše triky pro péči o okurky na podzim?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články