Česnek poroste mnohem rychleji, stačí k němu dát heřmánek a řebříček

Dopřejte letos česneku vše, co potřebuje, a vysaďte k němu ty správné sousedy. Bude se mu dařit tak dobře, jako ještě nikdy.

Záhon s klíčícím česnekem i Zdroj fotografie: Matt Magnusson / Creative Commons / CC BY
                   

Česnek, oblíbená kulinářská surovina, je známý také pro své léčivé vlastnosti a snadné pěstování. Zahrádkářům, kteří chtějí podpořit jeho růst, doporučuji si výsadbu naplánovat s ohledem na jiné rostliny v zahradě. Podle webu NašeKrásnáZahrada na něj totiž mohou mít opravdu nezanedbatelný vliv. Na které vsadit?

Síla heřmánku a řebříčku

Heřmánek a řebříček nejsou oblíbené jen pro své aromatické a léčivé vlastnosti; hrají také zásadní roli při pěstování zdravějšího a rychleji rostoucího česneku (což ovšem podle mých zkušeností málokdo ví). Heřmánek zlepšuje růst česneku tím, že zlepšuje kvalitu půdy a zvyšuje dostupnost vápníku, který je pro vývoj česnekových stroužků klíčový. Tato bylinka má také přirozené protiplísňové vlastnosti, které pomáhají předcházet chorobám, jež by jinak mohly růst česneku nepříjemně zpomalit.

Ideální sousedské dvojice pro každý záhon a další nepostradatelné tipy zkušených zahrádkářů

Řebříček zase svými hlubokými kořeny pomáhá rozrušovat hustou půdu, což zlepšuje její provzdušňování a pronikání vody. U česneku, kterému se daří v dobře odvodněné půdě, tak pomáhá předcházet přemokření a chorobám kořenů. A jako bonus rovněž přitahuje tahle šikovná bylinka užitečný hmyz, který loví nejrůznější škůdce, a snižuje tak potřebu chemických pesticidů.

Pokud si chcete příští rok vychutnat opravdu maximální úrodu česneku, musíte mu právě teď věnovat zaslouženou pozornost. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud si chcete příští rok vychutnat opravdu maximální úrodu česneku, musíte mu právě teď věnovat zaslouženou pozornost.

Rajčata: Přírodní odolnost vůči chorobám

Ale bylinkami to nekončí. Věděli jste například, že přítomnost rajčat výrazně snižuje pravděpodobnost, že česnek bude trpět plísní? Pro dosažení optimálních výsledků stačí podle webu iReceptář zajistit, aby byly česnek a rajčata vysazeny alespoň 50 cm od sebe. Látky obsažené v rajčatech totiž pomáhají česnekovým cibulím růst do větších rozměrů, zatímco česnek zase na oplátku odpuzuje škůdce, kteří rajčata běžně napadají. O dalších možných sousedských kombinacích psali Chalupáři-Zahrádkáři už dříve.

Jak pěstovat česnek – tipy a triky

K jakým rostlinám sázíte česnek vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články