Česnek před výsadbou namočte do vody se solí, palice pak budou mnohem větší

Pokud vám při výsadbě česneku dojde mořidlo, nemusíte zoufat. Hravě ho totiž nahradí docela obyčejná sůl z kuchyně.

Sůl pomáhá čistit pračku a udržovat barvy prádla. Doporučuje se používat speciální sůl pro praní, ale vystačíte si i s tou kuchyňskou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Cesta k silnému česneku začíná výběrem silných stroužků česneku. Ovšem ještě předtím, než ho svěříte zemi, ho musíte správně ochránit. A před čím? Před patogeny, jako je podle webu iReceptář třeba Fusarium spp., Botrytis spp. či Sclerotium cepivorum.

Jak mořit česnek solí

Pokud nemáte po ruce klasické mořidlo na česnek, nevadí to. Klidně dejte přednost jemné koupeli ve slaném roztoku, který se připravuje z čajové lžičky soli rozpuštěné ve dvou litrech vody, jak radí portál NašeZahrada. V této slané kolébce musí stroužky odpočívat přibližně dvě hodiny, což jim dodá sílu i ochranu.

Alchymie domácích řešení

Ale nemusíte sázet jen na sůl. Vyzkoušet můžete třeba i mořidlo z jablečného octa a humátu draselného podle návodu Chalupářů-Zahrádkářů. Tento „elixír“, který se zrodil ze stejných dílů obou látek, je třeba nanést na stroužky tak, že je důkladně postříkáte za všech stran a necháte oschnout. Správně připravené mořidlo propůjčí česneku odolnost a chrání stroužky na jejich cestě k ničím nerušenému růstu.

Před výsadbou česneku je nezbytné provést 4 opatření. Prvořadý je korektní termín a moření, jinak hrozí ztráta celé úrody

Kde česnek pěstovat

Aby se této zelenině dobře dařilo, potřebuje trůnit v dobře propustné písčitohlinité půdě, která se vyhřívá v plné sluneční náruči. Těžká, jílovitá půda je pro něj nevhodná, protože česnek chladnou, vlhkou náruč podmáčené zeminy přímo nesnáší. Moudrý zahradník proto takovou půdu vylepší pískem nebo vytvoří vyvýšené záhony naplněné směsí kompostu a písku, které stroužkům poskytnou dokonalé útočiště.

paličky česneku iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vám letos úroda česneku opravdu vyvedla, vezměte si k ruce pomocníka z kuchyně – docela obyčejnou sůl

Nezapomeňte na to, že česnek mnohdy i sám zastává roli ochránce, který svou přítomností chrání třeba rajčata, papriky a řadu dalších rostlin před chorobami a škůdci. Určitě ho tedy vysaďte vedle nich,“ radí náš čtenář a zahradník Martin M. ze Stříže. Ovšem vsadit můžete i na jiné osvědčené kombinace různých druhů zeleniny, které se mohou v růstu a vývoji navzájem podpořit. Ideálním sousedským dvojicím pro záhony se koneckonců Chalupáři-Zahrádkáři věnovali nejednou.

Vše o pěstování česneku od přípravy sadby až po uskladnění

V čem moříte česnek před výsadbou vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články