Česnek vydrží i několik měsíců, stačí ho skladovat v papírových sáčcích

Papírové sáčky dokážou okolo česneku vytvořit tolik potřebné mikroklima, díky němuž se nezkazí. Jejich použití je snadné.

Česnek po sklizni v přepravce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Česnek, často označovaný jako přírodní antibiotikum“, je již po staletí ceněn pro své kulinářské a léčivé vlastnosti. Je totiž doslova přeplněný množstvím základních živin, které z něj dělají zdraví prospěšný element. Aby se však tyto živiny zachovaly, musíte ho správně skladovat, jak informuje web iReceptář.

Co potřebujete vědět o česneku

Česnek, vědecky známý jako Allium sativum, obsahuje doslova pokladnici živin. Je vynikajícím zdrojem vitaminu C, který je známý svými vlastnostmi posilujícími imunitní systém. Kromě toho také obsahuje vitamin K a různé vitaminy skupiny B, například B6, který hraje klíčovou roli v metabolismu a celkovém zdraví. Ovšem je také bohatý na důležité minerály, jako je fosfor, mangan, železo, draslík, měď a síra. Sloučeniny síry v česneku, zejména allicin, jsou zodpovědné za mnoho jeho zdraví prospěšných vlastností.

  • Podpora imunitního systému: Česnek je známý svými silnými antibakteriálními a antivirovými účinky, což z něj činí cenného spojence při podpoře imunitního systému. Pomáhá tělu bránit se infekcím a nemocem.
  • Kardiovaskulární zdraví: Pravidelná konzumace česneku je spojována se snížením krevního tlaku a nižší hladinou cholesterolu, což snižuje riziko srdečních onemocnění. Má také antiaterosklerotické vlastnosti, čímž pomáhá předcházet hromadění plaku v tepnách.
  • Působí protizánětlivě: Sloučeniny česneku, jako je allicin, jsou známé svými protizánětlivými účinky. To může být obzvláště užitečné při zvládání chronických zánětlivých stavů.
  • Regulace hladiny cukru v krvi: Česnek může pomáhat regulovat hladinu cukru v krvi, takže je vhodným doplňkem jídelníčku osob s cukrovkou nebo osob, u nichž hrozí riziko vzniku tohoto onemocnění.
  • Detoxikace: Předpokládá se, že česnek pomáhá odstraňovat toxiny z těla, což může snížit zátěž jater a zlepšit celkové zdraví.

Správné skladování česneku

Aby se maximalizovala trvanlivost česneku a zajistilo se, že si zachová svou chuť a prospěšné vlastnosti, je nezbytné ho správně skladovat, jak informuje web Jahodárna Brozany.. Navzdory tomu, co si možná myslíte, skladování česneku v lednici není nejvhodnější – o tom jsem se sama už mnohokrát přesvědčila. Nízké teploty mohou způsobit, že česnek začne klíčit nebo zhořkne. A do lednice se nehodí třeba ani jablka, jak jsme v článku na Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Chytrý trik, jak uchovat česnek čerstvý, stačí ho opálit iZdroj fotografie: Pixabay
Česnek toho ke své spokojenosti mnoho nepotřebuje, přesto se mu však vyplatí věnovat pozornost

Jak česnek efektivně skladovat

„Skladujte cibule česneku, nikoliv jednotlivé stroužky. Uchovávání vcelku zajistí, že česnek zůstane déle čerstvý,“ radí čtenář Přemysl N. Z Buchlovic. „Ideální je chladná a suchá spíž nebo kuchyňská skříňka mimo dosah přímého slunečního světla. Zajistěte také správné větrání, abyste zabránili hromadění vlhkosti. A pro větší ochranu zvažte uložení cibulí česneku do papírových sáčků. To pomáhá udržovat ideální úroveň vlhkosti a udržuje česnek čerstvý,“ doplňuje závěrem. Na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři jsme už podobný způsob popsali – týkal se však mrkve.

Jak uchováváte čerstvý česnek doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články