Česnek vydrží po celou zimu, musíte se však vyhnout skladování v místech s vysokou vlhkostí

K dobré kondici česnekových hlav je důležité nejen správné skladování. Vyhněte se chybám v a užívejte si sílu této skvělé zeleniny po celý rok.

Česnek po sklizni v přepravce i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Na to, jak bude vámi vypěstovaný česnek kvalitní, má vliv mnoho faktorů. Každý ví, že není česnek jako česnek. Ten, který koupíte v marketu je často bez vůně a chuti, na rozdíl od toho, který si pečlivě vypěstujete doma, nebo koupíte od farmáře. Takový má říz a k dochucení jídla tak postačí mnohem méně a vydrží proto i déle.

Česnek je pro člověka velmi zdravý

Česnek je lehce pikantní a pro člověka velmi zdravá rostlina, která se používá k přípravě mnoha pokrmů. Oblíbená je například česneková polévka, nebo bramboráky, které si bez něj prostě nelze představit. Proto, abyste měli voňavý a čerstvý česnek vždy po ruce, je nutné o něj pečovat a správně ho skladovat.

Po vykopání česneku ze země je nejlepší nechat ty nejhezčí kousky na výsadbu v příštím roce. Ze sklizených palic pak určitě neoklepávejte přebytečnou hlínu mlácením hlav o sebe. Odstraňte ji jemně a dejte pozor také na zaschlé šupiny a natě, protože z nich budou do hlav česneku dalších 4 až 6 týdnu proudit živiny, které jsou důležité pro jejich odolnost a trvanlivost.

tři stroužky česneku iZdroj fotografie: Pexels

Vyhněte se přílišné vlhkosti a hnilobě

Česnekovým hlavám byste mohli velmi uškodit skladováním na místech s vysokou vlhkostí, například v lednici. V takovém prostředí mohou začít rychle hnít a už by jim nebylo pomoci. Česnek skladujte na chladném, suchém, a opravdu dobře větraném místě. Ideálním místem jsou proutěné koše, nebo závěsné tašky. Důležité je, aby v místě, kde bude uskladněn, dobře proudil vzduch.

Skladováním česneku spolu s vybranými druhy rostlin vám může pomoci v boji proti plísním. Skladujte ho spolu s mátou, nebo šalvějí a ochraňte tak česnek nejen před plísní, ale také před třásněnkami, které napadají palice a ty se pak rychleji kazí. Během skladování je potřeba úrodu pravidelně kontrolovat, a vyřadit kusy, které jsou nahnilé nebo plesnivé. Pokud budete dodržovat těchto několik zásad, bude se váš česnek mít čile k světu.

Jak často používáte česnek ve své domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články