Proto naše babičky nevyhazovaly česnekové slupky: Ze zahrady odeženou svilušky i mšice

Aby vás svilušky a mšice už nikdy neobtěžovaly, osvojte si výrobu postřiku z česnekových slupek. Je to opravdu jednoduché.

Česnekové slupky ze zahrady při správné aplikaci odeženou svilušky i mšice i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek, známý nejen jako účinný domácí lék proti nachlazení, ale také jako oblíbená přísada do různých pokrmů, má výraznou chuť, která dodá šmrnc každému jídlu, a je tak nezbytnou součástí našeho kulinářského světa. Jeho hodnota však nekončí jen u síly stroužků; často vyhazované česnekové slupky v sobě také skrývají překvapivý potenciál, a to zejména pokud jde o zahradničení. Jde totiž o velmi účinný prostředek k odpuzování škůdců ze zahrady, skvěle si poradí zejména s nepříjemnými mšicemi a sviluškami.

Odhalení hodnoty česnekových slupek

Uvědomte si, kolikrát jste už nedbale vyhodili cibulové a česnekové slupky do koše. Až se to příště budete chystat udělat, dvakrát se zamyslete – možná právě vyhazujete něco cennějšího, než si uvědomujete. Zejména česnekové slupky mají mnohostranné využití i mimo kuchyni. Mohou hrát klíčovou roli při udržování prosperující zahrady a milovnice domácí kosmetiky v nich najdou pomocníka pro podrážděnou a začervenalou pleť.

Pomohou s uskladněním zeleniny

Jedním z důmyslných způsobů, jak co nejlépe využít česnekové slupky, je jejich aplikace při prodloužení čerstvosti uskladněné zeleniny. Všichni se snažíme, aby naše produkty byly co nejčerstvější, a zabránit rychlému rozkladu je obvykle nejvyšší prioritou. A přírodní sloučeniny obsažené v česnekových slupkách vám v tom mohou pomoci. Jste skeptičtí? Vyzkoušejte to a jednoduše zamíchejte zbytky česneku mezi uskladněné ovoce a zeleninu. Finální výsledky vás pravděpodobně ohromí.

Přírodní ochrana proti škůdcům

Pokud jde o zahradničení, mohou česnekové slupky, zejména v kombinaci s cibulovými slupkami, fungovat jako impozantní zbraň proti škůdcům. Pokud vaše hrnkové rostliny obléhají mšice nebo svilušky, je čas je využít. A jak na to? Namočte směs česneku a cibulových slupek na čtyři dny do vody. Po uplynutí doby louhování přeceďte tekutinu přes sítko do rozprašovače. Několikrát týdně postříkejte rostliny tímto odvarem a nechte oschnout. Brzy si všimnete, že škůdci zmizí stejně rychle, jako se objevili. A proti mšicím můžete použít i osvědčený postřik s pálivou paprikou.

Jak skladovat česnek doma iZdroj fotografie: Pixabay

Tajemství krásy pro vaši pleť

Výhody česnekových slupek však na zahradě nekončí – mohou se stát také nedílnou součástí vaší péče o pleť a to třeba ve formě zklidňujícího tonika Začněte tím, že slupky vložíte do hrnce s vodou a povaříte je asi 15 minut. Směs nechte 12 hodin louhovat, aby se maximalizovala její účinnost. Jakmile je nálev hotový, namočte do tekutiny kosmetický polštářek a jemně jím očistěte pleť. Tento rituál péče o pleť rychle eliminuje jakékoli zarudnutí nebo podráždění. A to se rozhodně počítá. Až tedy budete příště slupky z česneku vyhazovat, dobře si to promyslete.

Jak používáte zbytky po loupání česneku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články