Choroby se vyhnou okurkám obloukem, pomůže lžička hořčičného prášku

Žloutnutí listů okurek může rychle zničit celou úrodu. Jeho prvopočátek však může tkvět v nesprávné výživě. Pomůže hořčice.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Okurky potřebují pro svůj správný růst a vývoj mnoho důležitých živin. Mezi nejdůležitější patří dusík, draslík, fosfor, hořčík a železo. Dusík je klíčovou živinou pro růst rostlin, přispívá k tvorbě listů a zelených částí rostliny. Draslík je nezbytný pro tvorbu květů a plodů a pomáhá rostlinám udržovat vitalitu. Fosfor je nutný pro správný vývoj kořenů a pro tvorbu květů a plodů. Hořčík je důležitý pro fotosyntézu a tvorbu chlorofylu, který dává rostlinám zelenou barvu a železo je nezbytné pro tvorbu chlorofylu a pro transport kyslíku v rostlině. To vše jim dodá hořčice.

Hořčicí proti chorobám

To ale není vše – složení tohoto hnojiva vám dokáže pomoci s různými chorobami. Obsahuje totiž látky, které působí proti plísním, bakteriím a dalším patogenům. Aplikací hořčičného prášku do půdy nebo jako postřiku na list vytvoříte nehostinné prostředí pro houbové patogeny a ochráníte tak své okurky opravdu přírodním, a přitom levným způsobem.

Hořčice pomáhá i na škůdce

Hořčičný prášek působí jako přírodní odpuzující prostředek proti různým škůdcům a hmyzu, kteří mohou přenášet choroby na rostliny okurek. Například mšice dokážou velmi efektivně šířit bakteriální infekce a virus okurkové mozaiky. Nasypáním hořčičného prášku kolem základny rostlin nebo jeho smícháním s vodou ve formě postřiku vytvoříte bariéru, která tyto škůdce odpuzuje a snižuje riziko přenosu chorob. Bude vám stačit 1 lžička hořčičného prášku na litr vody – nechte hodinu louhovat, poté přeceďte a aplikujte jako postřik.

Posílení imunity rostlin

Hořčičný prášek obsahuje základní živiny a stopové prvky, které přispívají ke zdraví a imunitě rostlin. Tyto živiny pomáhají posilovat rostliny okurek a činí je odolnější vůči chorobám. Hořčičný prášek navíc působí jako přírodní stimulant, spouští u rostlin přirozené obranné mechanismy rostliny a podporuje jejich celkovou vitalitu.

Choroby se okurkám vyhnou  obloukem iZdroj fotografie: Pixabay

Návod na použití hořčice

Jak tedy využít hořčičný prášek k ochraně okurek před chorobami? Zde je několik jednoduchých kroků:

  • Připravte si roztok smícháním jedné čajové lžičky hořčičného prášku s jedním litrem vody. Dobře promíchejte, aby se prášek zcela rozpustil.
  • Pro preventivní ošetření aplikujte roztok hořčičného prášku jako postřik na listy (nikoli za slunečného dne). Ujistěte se, že vydatně postříkáte horní i spodní stranu listů.
  • Aplikaci opakujte každé dva týdny nebo po vydatných deštích, aby byla zachována účinnost tohoto ošetření.

Je důležité poznamenat, že hořčičný prášek by se měl používat spíše jako preventivní opatření než jako lék na stávající onemocnění. Pokud na svých rostlinách okurek zaznamenáte známky onemocnění, je třeba okamžitě zasáhnout za pomoci vhodných přírodních nebo komerčních prostředků. Skvěle se hodí například mléko.

Jaké jsou vaše triky při pěstovávání okurek?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články