Vitalitu růží ohrožují tyto nejčastější choroby: Jak je od sebe rozeznat a zakročit proti nim v ten správný čas – už nikdy nebudou nemocné

                   

Růže (Rosa) jsou na zahradách velmi oblíbené. Aby také ne – hojně kvetou po celé léto a dařit se jim bude téměř kdekoliv. Jejich zdraví však není samozřejmostí – ohrožovat je mohou nejrůznější choroby. Abyste proti nim mohli co nejefektivněji zasáhnout, naučte se je rozpoznávat a likvidovat.

Černá skvrnitost listů růže

Černá skvrnitost listů růže je asi nejzávažnější onemocnění růží, způsobované houbou Diplocarpon rosae. Pokud nezasáhnete včas, můžete přijít o všechny květy po zbytek sezóny a leckdy i o celou rostlinu. Vše začíná tmavohnědými až černým skvrnami na listech, které se však rychle šíří. Následně dochází k hnědnutí a opadu celých listů. Neexistují na ni zcela účinné postřiky.

Vsadit musíte na časté opakování, ale ani tak není výsledek zaručen. Mnohem lepší tedy je vsadit na prevenci v podobě nákupu odolných druhů. Řiďte se počtem hvězdiček – čtyři mají pouze ty nejodolnější kultivary. A nezapomeňte ani na správné pěstování těchto květin. Na vzdušném a slunném místě je útok této choroby totiž mnohem méně pravděpodobný než u rostlin pěstovaných ve stínu a na přemokřených půdách.

Rzivost růží alias rez růžová

Rez růžová je na záhoncích s růžemi také velmi obávaným protivníkem. Způsobuje ji houba Phragmidium mucronatum a znát ji můžete i pod jménem rzivost růží. Většinou ji lze zaznamenat hned na jaře, a to na starších výhonech. Poznáte ji podle naoranžovělých hrudek na stoncích, což jsou vlastně kupičky výtrusů, jimiž se tato houba šíří do svého okolí. Později se na spodní straně listů objevují žluté skvrny a na podzim lze pozorovat i černé výtrusy.

iZdroj fotografie: http://chalupari-zahradkari.cz/wp-content/uploads/2022/06/ruze-skvrnist.jpg
Zdroj fotografie: Depositphotos

I tady je nejlepší vsadit na prevenci. Pamatujte si například to, že druhy růže galská (Rosa gallica) a růže řídká (Rosa laxa) patří mezi velmi náchylné. Naopak například polyantky jsou proti tomuto onemocnění mnohem odolnější. Postřiky na rzivost růží však naštěstí fungují o něco lépe než v případě černé skvrnitosti. Opět je ovšem potřeba jejich důsledná aplikace.

Šedá hniloba u růží

Šedá hniloba je také velmi nebezpečné houbové onemocnění. Vzniká působením patogenu z rodu hub Botrytis cinerea. Naštěstí postihuje jen oslabené nebo poškozené části keřů, u zdravého porostu se jí tedy vůbec nemusíte bát. Vznik onemocnění je obvykle podněcován nadbytkem dusíku v půdě. Většinou tedy stačí upravit dávky hnojení a nemusíte si s tímto patogenem dělat žádné starosti

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Padlí růžové jako obávaný protivník

Padlí růžové způsobuje rovněž houba, tentokrát Sphaerotheca pannosa var. rosae. Jako první ho lze obvykle zpozorovat na nejmladších listech, které se pokryjí bílým až šedavým povlakem. Později se rozšiřuje i na květní kalichy. Leckdy ho lze pozorovat už v květnu nebo v červnu – záleží na aktuálním počasí. Mnohdy ho však zahradníci nechtěně podporují sami, a to nevhodnou zálivkou. Pokud se totiž růže stříkají večer, má padlí otevřenou cestu.

Ovšem stejně jako u šedé hniloby růží hraje i v případě padlí velmi významnou roli nesprávná výživa, respektive opět nadbytek dusíku v substrátu, ve kterém růže rostou. Kromě vhodných postřiků je tedy dobré sáhnout i k úpravě výživového cyklu. Nutné je rovněž odstraňovat všechny napadené části. Jako prevenci je pak opět možné doporučit nákup vysoce odolných kultivarů z prověřených zahradnictví.

Jak pečujete o svou okrasnou zahradu během června vy?

Mnoha problémům může předejít správný výběr stanoviště a podmínek pro pěstování růží
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články