Cibule i česnek porostou jedna báseň, granulovaný hnůj je pro ně skvělým hnojivem

Cibule a česnek patří mezi velmi oblíbené druhy zeleniny. S péčí o ně vám skvěle pomůže granulovaný hnůj.

Nezamulčovaný česnek může předčasně vyklíčit a hnít i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Granulovaný hnůj je zdrojem mnoha cenných látek, takže je podle informací z webu iReceptář  zvláště prospěšný pro rostliny náročné na živiny, jako je kupříkladu cibule a česnek. Nabízí pomalu se uvolňující formu všech základních prvků, která zajišťuje jejich stálý přísun po opravdu celé vegetační období.

Hlavní živiny v granulovaném hnoji

Jaké důležité látky lze v tomto oblíbeném hnojivu najít? Jejich výčet je skutečně obsáhlý. Nejdůležitější jsou však tyto tři:

  • Dusík (N): Klíčový pro růst listů, který je nezbytný pro fotosyntézu.
  • Fosfor (P): Podporuje vývoj kořenů a cibulek, čímž zlepšuje růst a zdraví rostlin.
  • Draslík (K): Důležitý pro celkový zdravotní stav rostlin, zlepšuje odolnost vůči chorobám a regulaci vody.

Postupné uvolňování těchto živin poskytuje cibuli a česneku stálý zdroj potravy, který pomáhá vyhnout se cyklu „boom-and-bust“, který je často spojován se syntetickými hnojivy. V zásadě jde o to, že krátce po pohnojení „syntetikou“ rostou rostliny jako splašené, ale pak se jejich vývoj skoro zastaví – což mnoha druhům opravdu neprospívá.

Proč namáčet cibuli před výsadbou do jedlé sody

Červnové hnojivo pro cibuli: Velké kousky zařídí zálivka s močovinou

Zlepšení struktury půdy a mikrobiální aktivity

Granulovaný hnůj je ovšem výživou nejen pro rostliny, ale také pro půdu. Zlepšuje strukturu půdy, zadržování vody a provzdušňování, což jsou klíčové faktory pro pěstování zdravých rostlin – tedy nejenom cibule a česneku. Přidání granulovaného hnoje pomáhá rozbít zhutnělou zeminu, zvyšuje provzdušnění a zlepšuje odvodnění. Tím se vytváří lepší prostředí pro kořeny, které umožňují cibuli a česneku volněji se rozšiřovat a efektivněji získávat přístup k živinám a vodě.

Abyste se už na začátku léta mohli těšit z velké a chutné úrody česneku vysazeného na podzim, musíte se o něj dobře postarat iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste se už na začátku léta mohli těšit z velké a chutné úrody česneku vysazeného na podzim, musíte se o něj dobře postarat

V ideálním případě by měl být granulovaný hnůj zapraven do půdy ještě před výsadbou. Vmíchejte ho do několika centimetrů vrchní vrstvy půdy a záhony dobře zalijte. Ovšem použít ho můžete klidně ještě i teď.

  • Rovnoměrně rozprostřete granulovaný hnůj po záhonu a dbejte na to, aby se nedotýkal přímo stonků rostlin, aby nedošlo k jejich spálení.
  • Jemně ho zapravte do půdy asi 2 cm hluboko.
  • Záhon důkladně zalijte.

Jak hnojíte záhony s česnekem a cibulí vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články