Cibule poroste jedna báseň, efektivní výživou je fermentovaná tráva

Pokud chcete mít letos opravdu velkou úrodu cibule, ale zároveň se vám nechce utrácet za drahá hnojiva, vsaďte na fermentovanou trávu.

Letos se o obří úrodu brambor postará obyčejná posekaná tráva i Zdroj fotografie: Deposiphotos
                   

Cibule je poměrně nenáročná plodina, ale pro dosažení bohaté úrody je nezbytné jí zajistit optimální výživu. Není však nutné kupovat různá komerční hnojiva, když si můžete sami připravit výživný elixír ze dvou snadno dostupných surovin: trávy a pampelišek. Uvidíte, že úroda bude letos opravdu bohatá, štiplavá a trvanlivá.

Příprava hnojiva z fermentované trávy

Nasbírejte dostatečné množství trávy a pampelišek a ujistěte se, že neobsahují chemické látky a pesticidy. Vložte je do kbelíku nebo nádoby. Poté vše zalijte vodou tak, aby byl rostlinný materiál zcela ponořen. Směs nechte sedm dní namáčet. V průběhu kvašení se ve směsi vytvoří pěna, kterou doprovází výrazné aroma. To značí rozklad organických látek a uvolňování prospěšných živin.

Po ukončení procesu kvašení (to poznáte tak, že pěna i výrazný zápach zmizí) tekutinu přeceďte, abyste oddělili zbytky trávy a pampelišek. Výsledný extrakt zřeďte vodou v poměru 2:1 (dva díly extraktu na jeden díl vody). Díky tomu získáte optimální koncentraci pro účinnou aplikaci hnojiva, takže ho budete moci ihned použít.

Nejchytřejší způsob setí mrkve iZdroj fotografie: Depositphotos

Aplikace hnojiva z fermentované trávy

Následně použijte toto hnojivo jako zálivku. Díky tomu se živiny z fermentovaného travního extraktu dostanou přímo ke kořenům rostlin a podpoří jejich růst a vývoj. A jak to funguje? Domácí hnojivo z fermentované trávy je plné základních prvků, které pozitivně ovlivňují růst cibule. Poskytuje jí širokou škálu živin, které tato plodina potřebuje pro zdravý vývoj, a zajišťuje tak optimální podmínky pro úspěšnou sklizeň.

Výhody hnojiva z fermentované trávy

Hnojivo z fermentované trávy je bohaté na základní prvky, včetně dusíku, fosforu a draslíku, které jsou pro růst cibule nezbytné. Tyto živiny podporují silné olistění, tvorbu cibulí a celkovou vitalitu rostlin. Fermentovaný travní extrakt ovšem také obsahuje také organické látky a prospěšné mikroorganismy.

Cibule poroste jedna báseň iZdroj fotografie: Freepik

Tyto složky přispívají ke zdraví půdy, zlepšují její strukturu a přispívají k lepšímu zadržování vlhkosti a dostupnost živin. Díky tomu vytvářejí ideální prostředí pro růst cibule. A jde samozřejmě také o udržitelnou a finančně nenáročnou alternativu, které využívá k výživě rostlin jednoduše sílu přírody. A to se rozhodně vyplatí. A pro ještě lepší účinek můžete k cibuli přidat i dolomitovou moučku.

Jak často zalévat cibuli

Ale jen samotné hnojení nestačí – cibule potřebuje i pravidelný přísun vody. Navzdory obecnému přesvědčení totiž po celou vegetační dobu vyžaduje trvale vlhkou půdu. Časté přesychání může bránit vývoji cibulí a vést k jejich zmenšení. Zálivku aplikujte nejlépe brzy ráno, aby cibule stihla oschnout. Mokré listy totiž mohou zvýšit riziko houbových chorob. Ranní zalévání také zajišťuje, že rostliny budou mít přístup k vodě po celý den, což podporuje jejich zdravý růst.

Jaké jsou vaše triky pro vypěstování obří cibule?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články