Pěstování cibule na parapetu může být skvělým způsobem, jak si vypěstovat čerstvou zeleninu i v omezeném prostoru.
Tradiční představa bujné zeleninové zahrady mimo jiné „počítá“ i s řádky úhledně vysázených cibulí, které se vyhřívají na slunci. Ale co kdybychom vám řekli, že skromné cibuli se může dařit i na vašem okenním parapetu?
Cibule pěstovaná na vodě
Pěstování cibulové natě, které se na parapetu opravdu daří, je rychlou a nenáročnou alternativou vhodnou úplně pro každého. Potřebovat budete jen tácek naplněný vodou a papírovou utěrku na dno. Pak už vám stačí jen hrst malých cibulí jemně vložených do vody tak, aby byly ponořeny pouze jejich špičky (klíčící zelené výhonky naopak musí zůstat nad hladinou). Před objevením prvních klíčků je vhodné nádobu uchovávat na chladném místě.
Jakmile se však objeví zelené výhonky, přemístěte misku na okenní parapet a pozvěte světlo zvenčí, aby se o váš pokojový cibulový ráj postaralo. A dávejte pozor na papírovou utěrku – pokud začne vysychat, doplňte vodu. Za pouhých 7 až 10 dní můžete sklízet první várku zelené cibule. Pokračujte v zalévání podle potřeby a váš cibulový záhon na okenním parapetu vám bude stále poskytovat čerstvé zelené výhonky klidně po mnoho měsíců. A pokud stojíte jen o pár kousků, snadno si je vypěstujete i ve sklenici, jak doporučuje web AAzdraví.
Rozmanitost v okenní zahrádce
Tím však vaše možnosti nekončí. Rozšiřte si obzory svého pokojového zahradničení i o naťovou cibulku, známou také jako zelená cibule nebo jarní cibulka, jak doporučuje web ProŽeny. Opravdu se to vyplatí. Ať už s její natí posypete sendviče, přidáte ji do salátů nebo s ní zvýrazníte chuť polévek a dušených pokrmů, naťová cibulka se u vás v kuchyni osvědčí jako všestranný společník.
Tak se do toho určitě pusťte. Nejde jen o pěstování potravin; jde o spojení s přírodou a vychutnávání radosti ze sledování nového života, který se rozvíjí i na nečekaných místech. A navíc je ve hře i úspora – co naťovou cibulku takto pěstuji, už ji nemusím kupovat v obchodech. Na parapetu si však můžete vypěstovat i chutné bylinky. Ty nejlepší podrobně rozebrali Chalupáři-Zahrádkáři v článku zde.