Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu draselného, poroste pak mnohem lépe

Manganistan draselný představuje skvělou přírodní dezinfekci – pokud do něj namočíte cibuli sazečku, potěší vás velkou úrodou.

Cibuli před výsadbou namočte do manganistanu, poroste skvěle i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Technika namáčení cibule před výsadbou v roztoku manganistanu draselného před výsadbou si v poslední době získává mezi zahrádkáři značnou oblibu. Nabízí totiž jednoduchý a levný přístup k podpoře silného růstu a odolnosti vůči potenciálním hrozbám.

Proč máčet cibuli do manganistanu

Tato technika má podle portálu Che.supermg za cíl podpoření lepšího růstu, posílení rostlin a zvýšení odolnosti vůči chorobám a škůdcům. Co budete potřebovat?

  • 2 polévkové lžíce soli na 1 kilogram cibule
  • manganistan draselný

Před sázením pečlivě vyberte nejlepší cibule a odstraňte jejich vnější slupku. Začněte tím, že do šálku přidáte sůl a zředíte ji vroucí vodou. Poté nalijte solný roztok do většího kbelíku nebo nádoby a pomalu k němu přidávejte manganistan draselný, dokud voda nedosáhne sytého a tmavého zabarvení. Nakonec roztok zřeďte studenou vodou. Cibuli nechte v kbelíku 20 až 30 minut namáčet. Během této doby roztok účinně zlikviduje bakterie a choroby a zároveň hydratuje vnější vrstvu slupky, čímž poskytuje ochranu proti půdním škůdcům.

Cibule je třeba nechat naklíčit

Po skončení namáčení cibuli slijte a důkladně ji propláchněte v čisté vodě. Pak sazečku přendejte do mísy a poté ji vložte do černého pytle na odpadky. Než pytel pevně zavážete, zachyťte v něm trochu vzduchu. Takto uzavřenou cibuli ponechte tři dny na tmavém místě. Během této doby naklíčí a bude připravena k výsadbě. Pak už ji zbývá jen zasadit.

Pěstování česneku

Cibule i česnek porostou do zbláznění, pomůže jim k tomu granulovaný hnůj

Jak na výsadbu cibule

Pamatujte si, se pro zimní výsadbu cibule je ideální dobře zpracovaná půda obohacená bezdusíkatým hnojivem. „Malé cibulky sázejte do řádků a dbejte na to, aby byly zasazeny v přiměřené hloubce. Vrcholky musí být v úrovni povrchu zeminy a nijak nevyčnívat,“ připomíná zahradník Ladislav P. Z Náměšti nad Oslavou.

Nejchytřejší způsob setí mrkve iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byla vaše úroda cibule na jaře opravdu velká, musíte jí právě teď správně pomoci – skvěle vám pomůže manganistan

Magazín iReceptář pak dodává, že doporučené rozestupy pro cibule jsou přibližně 10 cm v řádcích vzdálených od sebe 25 cm. Cibuli se dobře daří, když má dostatek prostoru, který umožňuje optimální růst a vývoj – to mi vždy říkávala moje babička a jí se toho držím. Podle úrody, kterou každoročně sklízím, měla totiž zaručeně pravdu. A pomůže vám i trocha draslíku nebo třeba obyčejná močovina – více o tom psali Chalupáři-Zahrádkáři nedávno.

Záludnosti sázení cibule a jejich řešení – co byste měli vědět

Jak se o cibuli před výsadbou staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články