Cibule i česnek porostou do zbláznění, pomůže jim k tomu granulovaný hnůj

Chcete-li zvýšit úrodu česneku a cibule na zahradě, pak je jednoduše pohnojte těmi správnými přípravky. Porostou jako splašené.

Pěstování česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbená cibule kuchyňská (Allium cepa) z čeledi liliovitých se na zahradách pěstuje opravdu často. A zdatně jí sekunduje i česnek kuchyňský (Allium sativum), někdy nazývaný také česnek setý, z čeledi amarylkovité (v minulosti byl řazen do čeledi česnekovité). Obě tyto plodiny je však třeba vždy správně pohnojit a zajistit jim tak všechny potřebné živiny.

Proč právě granulovaný hnůj

Granulovaný hnůj je bohatý na živiny a prospěšnou organickou hmotu. Při správném použití nabízí četné výhody, které mohou podpořit růst, zdraví a produktivitu u vašich záhonů cibule a česneku. Ve hře je zejména rozmanitá škála základních živin. Dusík, fosfor a draslík, často označované jako NPK, jsou klíčové pro růst rostlin, vývoj listů a tvorbu cibulí. Granulovaný hnůj jim dodává tyto živiny ve formě s pomalým uvolňováním, což zajišťuje jejich stálý a trvalý přísun po celou vegetační sezónu.

Díky tomu poskytuje kořenům česneku optimální prostředí pro růst. Lepší vývoj kořenů pak samozřejmě umožňuje rostlinám efektivnější přístup k živinám a vodě. A ve hře je i zvýšená mikrobiální aktivita: Granulovaný hnůj totiž slouží jako zdroj potravy pro prospěšné půdní mikroby. Tyto mikroorganismy rozkládají organickou hmotu v hnoji, uvolňují živiny a vytvářejí prosperující půdní ekosystém. Tato mikrobiální aktivita zlepšuje dostupnost živin, napomáhá rozkladu organické hmoty a zlepšuje celkové zdraví půdy.

Proč namáčet cibuli před výsadbou do jedlé sody iZdroj fotografie: Depositphotos

Efektivní aplikace granulovaného hnoje

Hnůj také obsahuje organickou hmotu, která zlepšuje strukturu půdy a její úrodnost. Zlepšuje drenáž půdy, schopnost zadržovat vodu a provzdušňování. Chcete-li maximalizovat výhody granulovaného hnoje pro vaše plodiny cibule a česneku, pak byste se měli při jeho aplikaci přidržet několika jednoduchých pravidel.

Ideální je aplikace toho hnojiva do půdy ještě před výsadbou cibule a česneku. Zapracujte granulovaný hnůj do několika horních centimetrů půdy a záhony dobře zalijte. Teď je už sice na tuto aplikaci pozdě, nicméně hnojení stále můžete provést – efekt bude stále ještě značný.

Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak na aplikaci? Granulovaný hnůj rovnoměrně nasypte na plochu záhonu a dávejte pozor, aby se nedotýkal přímo stonků rostlin. Poté zahrabte nebo jemně vmíchejte granulovaný hnůj do půdy do hloubky asi 5 centimetrů. Zajistěte také, aby vaše rostliny dostávaly během vegetačního období dostatek vody. Pravidelně sledujte úroveň vlhkosti půdy a podle toho upravte zavlažování. Kromě toho také sledujte výskyt škůdců a v případě potřeby včas zasáhněte.

Kdy se použití granulovaného hnoje nehodí

Obvykle se na zahradě pěstuje cibule kuchyňská (Allium cepa), které hnojení granulovaným hnojem vyhovuje. Ovšem některé jemnější cibule ho naopak rády nemají. Jde zejména o šalotku alias lidově množilku (Allium cepa var. aggregatum) nebo například cibuli zimní alias sibiřskou (Allium fistulosum) či cibuli prorůstavou alias poschoďovou (Allium × proliferum). U těch je lepší vsadit jen na hnojení kompostem. Prospějí jim také kvasnice, které také nevoní slimákům a pomohou před nimi tedy vaše záhony ochránit.

Jak o cibuli a česnek pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články