Konec strachu z klíšťat, s cibulovým postřikem se vás ani nedotknou

Vyrobte si doma účinný přírodní repelent, díky kterému se vám klíšťata oklikou vyhnou. Pach cibule nemůžou vystát a raději se od vás budou držet v co největší vzdálenosti.

Domácí repelent proti klíšťatům si snadno vyrobíte z máty i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Příjemné chvíle strávené venku, které s sebou letní dny přinášejí, kazí přítomnost klíšťat a dalších parazitů číhajících v trávě a čekajících na svou kořist. Naštěstí existuje jednoduchý způsob, jak se klíšťat účinně zbavit a ochránit před nimi sebe, děti i domácí mazlíčky. Připravte si doma tento účinný přípravek a odežeňte klíšťata ze svého okolí jednou provždy.

Nebezpečí klíšťat

Přestože se jedná vzrůstem o drobný hmyz, svou přítomností mohou způsobit celou řadu problémů a nepříjemností. Jakmile na těle najdete přisátého parazita, měli byste jej v co nejkratším čase odstranit, abyste omezili přenos nebezpečných látek. Někteří jedinci mohou být přenašeči lymeské boreliózy a touto nepříjemnou nemocí vás nakazit.

Co láká klíšťata

Pokud vyrážíte do přírody, vždy byste s sebou měli mít základní vybavení v podobě kapesní lékárničky, repelentu a dalších předmětů v závislosti na denní době a počasí. Největšími lákadly pro klíšťata jsou teplo, které lidské tělo vyzařuje, pach potu i oxid uhličitý z dechu. Velmi opatrní byste měli být na jakýchkoliv travnatých plochách (ne jen v lese nebo na zarostlé louce).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výskyt klíšťat v zahradách

Ani lidským zahradám se tito parazitičtí škůdci nevyhnou, zvlášť pokud na nich objeví ideální podmínky ke svému životu. Klíšťata milují stinná a vlhká místa a velmi ráda se usídlí v houštinách nebo květinových záhonech. Nejaktivnější bývají zpravidla brzy ráno, kdy jsou teploty chladnější a mírnější nebo k večeru. Zpravidla až po 16. hodině, když intenzita slunečních paprsků začne slábnout.

Postřik proti klíšťatům

Přestože neexistuje žádný přípravek, který by vás na 100 % před klíšťaty ochránil, můžete jejich výskyt na zahradě omezit pomocí tohoto aromatického přípravku. K jeho výrobě vám poslouží trochu obyčejné cibule, kterou klíšťata nemohou ani cítit. Raději se vám i celé vaší zahradě oklikou vyhnou, než aby musela snášet ten nepříjemný zápach.

Pro výrobu repelentu nakrájejte jednu větší cibuli nadrobno a vložte do hrnce. Zalijte 5 litry vody a nechte přibližně 12 hodin louhovat. Po uplynutí doby přelijte směs do nádoby s rozprašovačem a naneste na rostliny i trávník na zahradě. Můžete jej nastříkat také na terasu a zahradní nábytek. Libovolně podle potřeby postup opakujte, aby se klíšťata do vaší zahrady opět nevrátila.

Jak vyhubit klíšťata v zahradě

Jak bojujete s klíšťaty v zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články