Stonky sazenic tlusté jako malíček aneb jak na klíčové hnojení v dubnu

Péče o sazenice je nejdůležitější v prvních týdnech jejich života. Potřebují především tu správnou výživu, která jim pomůže.

Jak na pěstování rajčat: Jde to i z plátků, klidně i v květináči i Zdroj fotografie: Tomwsulcer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Správné zásobení sazenic hnojivem je důležité pro zdravý růst rostlin. Avšak někdy je lepší počkat a sazenice nehnojit. Je důležité mít na paměti, že přílišné hnojení může sazenicím způsobit stres, což vede k jejich oslabení a zhoršení růstu. V jakých případech tedy sazenice nehnojit?

Nehnojte je krátce po výsadbě

Po výsadbě sazenic je důležité nekrmit je hnojivem po dobu dvou až tří týdnů. Sazenice jsou v této fázi ještě citlivé a potřebují čas, aby se aklimatizovaly na nové prostředí. Dávka živin by také mohla poškodit ještě nevyvinuté kořeny.

Pokud jsou sazenice vystaveny stresu

Jsou-li kupříkladu vysazeny v horkém a suchém období nebo jsou napadeny škůdci, není vhodné je hnojit. V této fázi je důležité rostliny spíše nijak nezatěžovat a nechat je se zotavit z negativního vlivu stresu.

Jsou-li sazenice přehnojené

Přílišné hnojení může vést k poškození kořenového systému, což zpomalí růst a může vést dokonce k odumření sazenice. Pokud jsou sazenice přehnojené (což lze poznat například podle příliš sytě zelené barvy listů), je důležité počkat a nehnojit je, dokud se jejich zdravotní stav nezlepší.

Čím nejlépe hnojit sazenice a kdy to rozhodně neprovádět iZdroj fotografie: Depositphotos

Sazenice v počáteční fázi růstu

Pokud jsou sazenice velmi malé a teprve začínají růst, tak také není vhodné je hnojit. V této fázi jsou totiž velmi citlivé a příliš velké množství živin pro ně může být škodlivé. Všeobecně se doporučuje vyčkat s prvním hnojením až do doby, kdy začnou děložní lístky žloutnout nebo do doby, kdy se začne vyvíjet druhý pár pravých lístků (podle toho, která situace nastane dříve).

Jak správně hnojit sazenice

Hnojení sazenic je naopak velmi důležité ve chvíli, kdy začnou růst a potřebují živiny pro svůj další vývoj. Nejlepší doba pro první hnojení sazenic je tedy obvykle dva až tři týdny po výsadbě (viz výše), když jsou kořeny již dobře usazené a rostlina má dostatek vlhkosti. V tomto období jim může pomoci třeba citrusová kůra.

Čím nejlépe hnojit sazenice a kdy to rozhodně neprovádět iZdroj fotografie: Depositphotos

Další hnojení by mělo následovat v průběhu růstu. Obvykle se doporučuje vyživovat sazenice každé 2 až 4 týdny během vegetačního období, tedy období, kdy rostliny aktivně rostou a vyvíjejí se. Je také důležité dbát na to, aby se hnojivo aplikovalo správným způsobem a v optimálních dávkách, aby se zabránilo přehnojení a poškození rostlin.

Co byste ještě měli vědět

Je však důležité také sledovat stav sazenic a brát v úvahu jejich potřeby. Pokud jsou sazenice v dobrém stavu, silné a zdravé, nemusí být nutné je hnojit tak často. Naopak, jsou-li oslabené, napadené škůdci nebo chorobami, může být vhodnější nechat je nejprve zotavit se a poté je teprve vyživit.

Jak si poradit s vytáhlými sazenicemi

Jak se o své sazenice staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články