Čištění rychlovarné konvice: S vodním kamenem si poradí obyčejný ocet

Ocet je při úklidu domácnosti skvělým pomocníkem – poradí si třeba i s odolným vodním kamenem v rychlovarné konvici.

i Zdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čistá konvice není jen o estetice, ale také o účinnosti, chuti a zdraví. Časté používání konvice vede časem k nevyhnutelnému usazování vodního kamene, tvrdé usazeniny tvořené převážně uhličitanem vápenatým. Toto hromadění nejenže snižuje výkon vaší konvice, čímž se snižuje její energetická účinnost, ale také ovlivňuje kvalitu vody, která se v ní vaří.

Nebezpečí vodního kamene

Obsah minerálů ve vodě, zejména vápníku, přispívá k tvorbě vodního kamene při zahřívání vody. Toto usazování vodního kamene vede k několika problémům:

  • Snížení účinnosti: Vápenaté usazeniny působí jako izolant a snižují účinnost topného tělesa v konvici, což vede ke zvýšené spotřebě energie a delší době varu.
  • Potenciální poškození: V průběhu času může dojít k ucpání a poškození topného tělesa.
  • Estetické a zdravotní problémy: Kromě toho, že je vodní kámen nevzhledný, může se odlupovat do vody, ovlivňovat její chuť a potenciálně představovat zdravotní riziko.

Ocet: první obranná linie

Ocet je díky obsahu kyseliny octové velmi účinný při rozpouštění vodního kamene. Návod na jeho použití je přitom podle webu Dům&Zahrada opravdu snadný. Nejdříve naplňte konvici stejným dílem vody a octa. Poté přiveďte roztok k varu a nechte konvici se směsí stát asi hodinu. Nakonec vše vylijte a konvici několikrát důkladně propláchněte, aby v ní nezůstala žádná octová příchuť.

Když nepomáhá citron, je čas nasadit těžší kalibr: S vodním kamenem v rychlovarné konvici pomůže oblíbený domácí pomocník

Horký ocet vám pomůže i s čištěním toalety, ovšem ještě účinnější je v tomto ohledu peroxid vodíku, o kterém Chalupáři-Zahrádkáři psali nedávno.

Kyselina citronová: Přírodní alternativa

Kyselina citronová, další přírodní prostředek na odstraňování vodního kamene, funguje podobně jako ocet, ale bez doprovodného silného zápachu. Návod na použití je stejný, jen změníte množství. „Do 1,5 litrové konvice dávám tři lžíce kyseliny citronové, víc není třeba,“ radí čtenářka Jarmila V. ze Zubří.

Pokud chcete mít svou rychlovarnou konvici opět zářivě čistou, vsaďte na docela obyčejného domácího pomocníka – ocet. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete mít svou rychlovarnou konvici opět zářivě čistou, vsaďte na docela obyčejného domácího pomocníka – ocet

K čištění konvice lze použít také Coca-Colu, která je díky své kyselé povaze známá svými čisticími vlastnostmi, jak informuje web iReceptář. Jak na to?

  • Do konvice nalijte asi 300 ml Coca-Coly.
  • Přidejte trochu vody, přiveďte ji k varu a poté konvici vypněte.
  • Nechte směs v konvici asi 30 minut.
  • Konvici důkladně propláchněte vodou.

Já jsem tenhle psotu jednou vyzkoušela a musím říct, že nefunguje úplně špatně, jinak však zůstanu u kyseliny citronové. Mám ji vždycky po ruce, v domácnosti se totiž hodí na hodně věcí. A podobně můžete podle našeho návodu vyčistit třeba i sprchovou hadici.

Odstranění vodního kamene z rychlovarné konvice pomocí octa

Jaké jsou vaše osvědčené triky na úklid kuchyně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články