Už žádný vodní kámen v záchodě, hravě si s ním poradí peroxid s alkoholem

Vodní kámen v záchodě může být nepříjemný, ale existuje několik účinných způsobů, jak se s ním vypořádat. Peroxid vodíku a alkohol pomohou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Udržovat koupelnu čistou a bez vodního kamene je nezbytné pro její vysokou hygienu a estetický vzhled. Komerční čisticí prostředky však mohou být často drahé a nemusí přinést požadované výsledky. Existuje však účinné, cenově výhodné a snadno proveditelné řešení, které si s usazováním vodního kamene poradí bez námahy.

Peroxid na čištění WC

Tento čisticí prostředek typu „udělej si sám“ vyžaduje pouze dvě ingredience, a to alkohol a peroxid vodíku, které jsou snadno dostupné v každé lékárně. Jeho aplikace navíc není vůbec těžká.

  • 100 ml alkoholu
  • 50 ml peroxidu vodíku

Připravte si čistou a suchou skleněnou nádobu na míchání roztoku a na ochranu si nasaďte gumové rukavice. Do sklenice nalijte alkohol a poté pomalu a plynule přidávejte peroxid vodíku. Nakonec obsah jemně protřepejte nebo promíchejte, dokud nevytvoří homogenní směs.

Čajové sáčky vhoďte do záchodu, bude se pak lesknout docela jako nový

Cestou k dokonale lesklé a voňavé toaletě, umyvadle či dřezu je fígl s čajovým sáčkem

Jak aplikovat peroxid na toaletu

Jakmile je roztok připraven, namočte do něj hadřík nebo houbičku a naneste jej na místa postižená vodním kamenem. Nechte roztok působit asi 10 až 15 minut, a poté ošetřená místa důkladně opláchněte čistou vodou. Tento jednoduchý, ale účinný prostředek dokáže účinně rozpustit a odstranit i odolný vodní kámen a zanechá vaši toaletu zářivě čistou.

Aby byla vaše toaleta zase jako nová, pomozte si jedním účinným prostředkem – docela obyčejným mýdlem. Funguje opravdu skvěle. iZdroj fotografie: Depositphotos
Peroxid vodíku a alkohol jsou známé prostředky pro odstranění vodního kamene v záchodě – stačí je jen správně použít

Další tipy pro čištění

Kromě peroxidu a alkoholu může v boji proti vodnímu kameni a skvrnám od rzi v koupelně pomoci několik dalších přírodních složek. Web InStory například doporučuje jedlou sodu. Chcete-li se vypořádat se skvrnami od rzi, posypte postižená místa jedlou sodou a vydrhněte je starým zubním kartáčkem namočeným ve vodě. V případě silnějších skvrn vytvořte pastu smícháním jedlé sody s vodou, naneste ji na skvrny, nechte několik hodin působit a poté opravdu dobře vydrhněte.

Kombinací octa a jedlé sody vznikne podle mých zkušeností ještě silnější čisticí prostředek. Směs naneste na skvrny od rzi, nechte několik minut působit a poté vydrhněte zmačkanou kuličkou z alobalu. Tato metoda je účinná na porcelánové a nerezové povrchy. A sprchovou hlavici krásně vyčistí například i ocet, jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Vodní kámen v toaletě nemusí být problém, postačí vám alobal iZdroj fotografie: Freepik
Při čištění toalety není vždy třeba sahat po drahých čističích – stejně dobře vám pomohou běžné ingredience z domácnosti.

Prevence vodního kamene a rzi

Pravidelná údržba a čištění jsou podle webu iReceptář tím nejlepším klíčem k prevenci usazování vodního kamene a rzi v koupelně. Používejte vhodné čisticí prostředky, abyste udržovali vybavení koupelny v bezvadném stavu a především uklízejte pravidelně. Slabé nánosy vodního kamene se totiž čistí mnohem lépe než ty letité.

Jak jste na vodní kámen vyzráli vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články