Sbírka všech možných způsobů, jak precizně vyčistit troubu bez chemie. Stačí jen 3 lžíce přísad, které jsou v každé kuchyni

                   

Osvojte si šikovné metody čištění trouby bez použití jakýchkoliv chemikálií. Mohlo by se zdát, že jde o obtížný úkol, ale pokud víte, po jakých prostředcích sáhnout, obejdete se při této nezbytné činnosti bez pracného drhnutí, používání drátěnky apod. Navíc domácí prostředky vyčistí troubu také od mastných a opravdu odolných skvrn. Stačí jen sáhnout po těch správných ingrediencích do spíže.

Sázka na přírodní látky se vyplácí

Doopravdy není třeba sahat po speciální chemii, která může dráždit pokožku i vaše dýchací cesty. Stejně dobře se totiž uplatní i běžné přísady na vaření jako je ocet nebo soda. Použití jedlé sody je opravdu jednoduché. Musíte však dodržovat některé důležité zásady. Nezapomínejte třeba na to, že přírodní prostředky obvykle musí nějakou dobu působit. Nečekejte tedy zářivý lesk za pět minut, jak ho slibují profesionální čističe.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak vyčistit troubu sodou

Nejdříve si připravte pastu z následujících přísad:

  • jedna polévková lžíce jedlé sody
  • jedna polévková lžíce octa
  • jedna polévková lžíce vody

Pomocí houbičky nebo kuchyňské textilie naneste pastu na všechna špinavá místa v troubě (do opravdu úzkých míst se dostanete se štětcem) a nechte pár hodin působit. Poté už zbývá jen troubu vyčistit hadříkem, mírně navlhčeným ve vlažné vodě. V případě potřeby je možné také přidat trochu saponátu.

Jak vyčistit hodně špinavou troubu

Pokud soda nezabere, vsaďte na těžší kalibr. Pomůže vám octová voda nebo směs vody, sody na pečení a obyčejného mycího prostředku. Tuto směs naneste na všechna špinavá místa v troubě a zavřete ji. Počkejte alespoň půl hodiny a nakonec vnitřek trouby ještě omyjte vodou a trochou mycího prostředku. Vysušte a můžete opět používat. A stejná směs platí i na rošty umístěné uvnitř. Ty doporučujeme předem namočit.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Pomoci může i obyčejná sůl

I další ingredienci na rychlé čištění trouby najdete u sebe ve spíži. Stačí smíchat obyčejnou sůl s práškem do pečiva a trochou sody. Výsledkem musí být mírně tekutá pasta, kterou budete moci snadno nanést na všechna znečistěná místa uvnitř vaší trouby. Nechte půl hodiny působit. Mezitím si rozpusťte jednu lžíci soli ve sklenici vody a tímto roztokem pastu omyjte. Na finální dočištění vezměte už čistou vodu.

Jak vyčistit troubu octem

Ale použít můžete i jen samotný ocet. Předem si připravte roztok těchto dvou látek. Musí být opravdu koncentrovaný, takže použijte stejné množství vody a octa. Na druhu nezáleží, klidně vsaďte na ten docela obyčejný lihový. Nejprve postříkejte touto směsí celou troubu pomocí rozprašovače na květiny. Nechte alespoň půl hodiny působit, aby se špína stihla uvolnit. Poté stačí vnitřek trouby jednoduše vytřít vlhkým hadříkem.

iZdroj fotografie: Freepik
Zdroj fotografie: Freepik

Přípravek na čištění trouby z octa

Ale čištění se nemusí omezit jen na její vnitřek. Stejně zaneřáděný totiž může být i rošt a skla. Obojí lze naštěstí opravdu snadno vyčistit pomocí výše zmíněné pasty z octa, jedlé sody a vody. Stačí ji nanést na drsnou stranu houbičky a následně otřít sklo. Pokud je špína zažraná a velmi těžko odstranitelná, můžete vsadit také na zubní pastu. Nejdříve ji naneste na všechna znečištěná místa a nechte působit. Po půl hodině omyjte.

Jak vyčistit troubu tabletou do myčky

Jestliže je vaše trouba zaneřáděná opravdu silně, nebo jste zkrátka a dobře neměli nějaký čas na to se jí věnovat, sáhněte po silné chemii, kterou běžně používáte. Opustíte sice vody ekologicky přívětivých prostředků, ovšem na druhou stranu nebudete muset sahat po drahé chemii z obchodů. Tablety do myčky rozpusťte v malé trošce vody a výslednou pastu naneste na celý vnitřek trouby. Po půl hodině až hodině omyjte vodou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O něco rychlejší bude použití horké vody. V půl litru vařící tekutiny rozpusťte jednu tabletu do myčky a za pomoci gumových rukavic začněte s drhnutím trouby. Pozor na možné opaření! Uvidíte, že se vám veškerá mastnota, připáleniny a další nečistoty začnou doslova rozpouštět pod rukama. A nebudete k tomu potřebovat nic jiného, než drsnou stranu houbičky na nádobí. A stejným způsobem lze vyčistit i rošt a sklo.

Jak vyčistit troubu zatepla

Máte doma horkovzduch? Pak vám nabídneme ještě jednu účinnou metodu. Ocet si poradí i s opravdu úpornými připáleninami, pokud ho použijete správně. Nejprve smíchejte ocet s vodou a naneste na znečištěná místa. Troubu nechte půl hodiny zahřívat na střední teplotu. Špína se sama pustí, takže následně můžete útroby svého spotřebiče už jen vytřít hadříkem. Chcete si celou metodu ještě usnadnit?

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Vsaďte přímo na samočištění horkým vzduchem. Jednoduše nalijte vodu s octem do vhodné žáruvzdorné nádoby. Stačí miska nebo malý hrnec. Vložte dovnitř a troubu zahřejte na 180 stupňů. Po několika desítkách minut (v nouzi stačí i půl hodiny) by vytvořená pára měla všechny připáleniny, nečistoty a mastnotu účinně změkčit, díky čemuž je už nyní dokážete snadno odstranit. Za pět minut budete mít hotovo.

Nejlepší čistič na trouby je alobal

Chcete své troubě vrátit zářivý lesk? Pak vsaďte na poslední možnost. Je sice trochu pracnější, ale výsledek stojí za to. Ze zmačkané hliníkové fólie vyrobte větší kuličku a na tu naneste čisticí prostředek. Nakonec všechna znečištěná místa drhněte a drhněte, dokud není hotovo. Zbytky saponátu nebo třeba pasty ze sody a octa opláchněte teplou vodou nebo otřete navlhčenou houbičkou. Trouba bude jako nová.

Hledáte další zajímavé tipy pro úklid v celém bytě? Zjednodušte si život díky těmto radám
Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články