Pokud si chceme na zahradě dopřát perfektní koupací zážitek, jsou nadzemní bazény tím nejjednodušším řešením. Už od průměru tří metrů (nebo ještě lépe tři a půl metru) poskytnou prostor pro ničím nerušenou relaxaci celé rodině. Tu nám však může snadno zhatit zelená, zakalená nebo jinak znečištěná voda. A jak podobné katastrofě předejít? Především zapomeňte na doporučení výrobců.
Kartuše vám čistou vodu nevykouzlí
Kupujeme-li nadzemní bazén, obvykle nás prodejce láká na nízkou cenu. A právě proto k němu dodává i tu nejméně účinnou filtraci na trhu – kartušovou. I když se můžete všude dočíst o jejích výhodách, ve skutečnosti za jakýmkoliv jiným řešením (především za filtrací pískovou) silně zaostává.
Můžete si ovšem pomoci šikovným trikem – mezi jednotlivé kartuše jednoduše vložte větší kus vaty a tu pravidelně měňte. Zachytí větší množství nečistot a voda bude déle v perfektním stavu.
Investice do písku se rozhodně vyplatí
I když vata funkčnost filtrace zvýší, stejně pravděpodobně zjistíte, že se při údržbě bazénu neobejdete bez většího množství chemie. Kartuši je navíc nutné několikrát týdně omývat čistou vodou (a měnit vatu), což vám zabere spoustu volného času. Pokud si tedy chcete obdobné starosti pro příští sezónu ušetřit, pořiďte si filtraci pískovou. Jaké výhody má oproti kartuším?
Především je mnohem výkonnější. To poznáte mimo jiné i na tom, jak rychle vám v bazénu proudí voda. Je-li totiž proud dostatečně rychlý, zabrání usazování nečistot na dně. Jde především o listy nebo další zbytky rostlin, které odtud obvykle není možné dostat jinak než podvodním vysavačem. S dostatečně rychle proudící vodou ovšem stačí pouze průběžně sbírat nečistoty z hladiny (nejlépe šikovným podběrákem).
Je dražší, ale ušetříte na chemii
Velikost pískové filtrace je nutné volit podle toho, jak velký bazén plánujete čistit. Jestliže její výkon poddimenzujete ve snaze ušetřit, pak se její výhody vůči kartuším velmi rychle ztratí. Vždy se tedy řiďte doporučením výrobce a raději kupujte filtraci větší než naopak. Nezapomeňte na to, že dobře vyčištěný bazén si žádá i méně chemie ve formě chloru či kupříkladu kyslíkových tablet. V konečném součtu tedy ušetříte.
Rozvoji řas zabrání správný postup
Obvykle se v boji proti těmto nežádoucím organismům používají chlorové tablety. Ovšem ty rozhodně nejsou jedinou možností. Stejně dobře vám mohou posloužit i kyslíkové tablety – musíte je však správně používat. Proto k nim přikupte i speciální kapkový tester, který kontroluje hladinu kyslíku ve vodě. Tu měřte nejlépe každý den a v případě potřeby přípravek doplňte. Důležitá je také kontrola pH.
V bazénech, kde se pH pohybuje v rozmezí 7,0–7,4, se totiž vytváří neutrální prostředí, v němž se řasám moc nedaří. Navíc příliš vysoké hodnoty dokážou snížit účinnost chloru a nižší naopak přispívají ke korozi kovového zařízení a dalších součástek (nemluvě o podráždění očí). A jak často pH kontrolovat? V tomto případě stačí jen jedenkrát týdně.
Někdy se vyplatí si počkat
Ale nemusíte ihned zbystřit, pokud se hodnoty kyselosti vody odchýlí od stanovené normy o pár desetinných míst. Leckdy se ve velmi krátkém čase samy upraví. Takže nepanikařte a místo toho vše ještě jednou změřte za jeden nebo dva dny. Teprve poté přistupte k použití chemie. Vyplatí se to.