Proč dávat na koště citron: Neobvyklý trik usnadňuje práci v domácnosti

Citron má skvělé dezinfekční účinky. Pokud ho použijete správně, může vám skvěle pomoci i při mytí podlahy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Genet / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Citron se skvěle hodí na čištění domácnosti. Krásně voní, je poměrně levný a snadno se používá. A jak bonus vám nabídne i dezinfekční účinky. A můžete s ním ošetřit i smeták tak, abyste později při úklidu svou domácnost provoněli, a zároveň zbavili nebezpečných plísní a bakterií. Aby však by opravdu účinný, musíte použít ten správný postup.

Jak ošetřit smeták citronem

Vezměte tři citrony a vymačkejte z nich šťávu (ta se mimochodem skvěle hodí i pro odpuzení pavouků), tu nalijte do hrnce a asi deset minut povařte, aby trochu zhoustla. Jakmile vychladne, použijte ji k ošetření svého smetáku. Jednoduše do této šťávy namočte štětiny smetáku, a poté ho nechte na vhodném místě uschnout. Bude to trvat nejméně hodinu. Smeták můžete použít až ve chvíli, kdy citronová šťáva zcela zaschne. Při zametání okolo sebe bude smeták šířit příjemnou vůni a jako bonus působí i dezinfekčně.

Citron obsahuje kyselinu citronovou, která má antimikrobiální účinky. Tato kyselina může pomoci zničit některé druhy bakterií a virů. Je ovšem třeba si uvědomit, že citronová šťáva (nebo i citronový esenciální olej) samotný nejsou silné dezinfekční prostředky a neměly by být používány jako náhrada za pravidelné dezinfikování. A jak často takto smeták ošetřovat? Nejlépe po každém šestém až desátém použití. Pak budete mít jistotu, že své účinky neztratí.

Proč dávat citron na štětiny na smetáku – pomůže vám s úklidem iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak citronem dezinfikovat domácnost

Pokud chcete použít citron k dezinfekci domácnosti, můžete jednoduše smíchat citronovou šťávu s vodou a použít ji jako přírodní čistič. Můžete také přidat několik kapek citronového oleje, který vaši směs určenou k čištění povrchů krásně provoní. Pokud chcete dezinfekční účinky tohoto přípravku zvýšit, můžete do něj přidat například alkohol, peroxid vodíku nebo chlorový roztok.

Budete mít jistotu, že bude vaše domácnost vždy perfektně čistá, a přitom za úklid neutratíte víc, než nezbytně musíte. Uvidíte, že se vám to vyplatí v mnoha ohledech.

7 tipů pro efektivnější úklid domácnosti, které zaručeně oceníte

Jak svou domácnost uklízíte a dezinfikujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články