S glycerinem do pračky: Zničí zápach a poradí si se skvrnami

K čistému, voňavému a měkkému oblečení není vždy třeba kupovat předraženou chemii. Účinným a zcela přírodním prostředkem je glycerin.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý chce oblékat měkké prádlo a utírat se hebkými ručníky. V takovém případě není nic jednoduššího, než použít aviváž, která oblečení nejen změkčí, ale dodá mu příjemnou vůni. Je to však také chemický koktejl, který může u citlivějších osob nebo dětí způsobovat alergické reakce a jehož výroba nemálo zatěžuje životní prostředí. Na některé druhy prádla – například ručníky, utěrky, vlnu nebo funkční oblečení – navíc vůbec nepatří. Co tedy místo aviváže, aby bylo prádlo měkké a hebké?

Místo aviváže zkuste přírodu

Dlouhodobé používání aviváže může mít negativní vliv nejen na oblečení, ale i technický stav pračky a hlavně vaše zdraví. Obsažené chemikálie způsobují kožní problémy a celkem běžný benzylalkohol dokonce působí dráždivě na horní cesty dýchací, varuje před avivážemi magazín HealthFully. V redakci Chalupářů-Zahrádkářů doporučujeme místo aviváže bílý ocet s několika kapkami esenciálního oleje.

Další alternativou ke konvenční aviváži je glycerin. O radu se s naší redakcí podělila čtenářka Marcela K. z Poličky. „Místo aviváže vlévám do přihrádky směs glycerinu s vodou v poměru 1:3. Prádlo nejen změkčí, ale zbaví zápachu potu nebo kouře. Vyzmizíkuje i mastné skvrny. Skvělé je také to, že funguje již při nižších teplotách, takže stačí prát na 30 °C.“ Trik jsme vyzkoušeli i my. Glycerin prospěl nejen bavlněným tričkům a ručníkům, ale příjemně měkké po něm byly i stoprocentně vlněné svetry.

Aviváž prádlo změkčí, je ale plná chemie. Zkuste místo ní raději glycerin iZdroj fotografie: Freepik
Aviváž prádlo změkčí, je ale plná chemie. Zkuste místo ní raději glycerin

Praní s glycerinem má řadu výhod

Glycerin se běžně používá jako přísada v kosmetickém, potravinářském i farmaceutickém průmyslu, a to hlavně pro své hydratační a změkčovací účinky. Při praní vám pomůže šetřit energiemi – snižuje množství pěny z pracího prostředku, takže je máchání rychlejší. Důležitou roli hraje ale to, jaký glycerin použijete. Na trhu jsou totiž k dostání glyceriny živočišného a rostlinného původu. Místo aviváže používejte jedině rostlinné, radí web AAzdraví.

Jak ušetřit při praní: Občas stačí dávat do pračky méně prádla

Praní bez chemie není věda

Nejen aviváž, ale i prací prášek, bělidla a další prostředky lze nahradit přírodními alternativami. Univerzálním pomocníkem při praní je jedlá soda, kterou buď můžete přidat do přihrádky k pracímu prášku, nebo ji rozpustit ve vodě a silně zašpiněné prádlo nechat nejdříve odmočit. Pokud sodu nahradíte solí, zbavíte takto záclony našedlého nebo nažloutlého nádechu. A pokud bojujete se zapranými ponožkami, vyzkoušejte některých z triků, které jsme poradili na Chalupářích-Zahrádkářích.

Jak si doma vyrobit přírodní prací gel

Jaké triky při praní prádla používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články