Aviváž už nebude potřeba, hravě ji nahradí esenciální oleje

Aviváž může někdy prádlo nepříjemně ničit a zanášet jeho vlákna – vyzkoušejte místo ní aplikaci kvalitních éterických olejů.

Alobal v pračce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez aviváže si už jistě nikdo nedovede praní v pračce ani představit. Prádlo voní takovou vůní, jakou si sami vyberete, kromě toho také prádlo změkčí a zbaví ho elektrostatického náboje, takže přitahuje mnohem méně prachu a jiných nečistot. Také žehlička po prádle vypraném v aviváži klouže mnohem snadněji, jak informuje web iReceptář. Málokdo ovšem přemýšlí, z čeho se aviváž vlastně skládá a nemůže-li zároveň i ublížit. Aviváž není také podle stránek BydlímeKvalitně na některé druhy prádla jednoduše vhodná.

Barevný chemický koktejl

To aviváž skutečně je. Plastové barevné láhve obsahující stejně barevnou aviváž, jsou plné chemie, která nejenže zatěžuje přírodní prostředí, ale také může způsob problémy citlivé dětské pokožce, alergikům nebo nemocným s různými ekzémy a lupenkou. Aviváž může být také příčinou kvasinkové infekce. Pokud patříte do některé skupiny nebo máte doma malé děti, zkuste aviváž nahradit přírodní surovinou, kterou jistě máte doma.

Na které prádlo nedávat aviváž

Aviváž se nehodí především na funkční prádlo, které po jejím použití přestává fungovat. Dále ji nepoužívejte na ručníky, ty po ní naopak zdrsní, ztvrdnou a nebudou sát. Sporná je také při praní bílého prádla, které časem zešedne a musíte pak na něj naopak používat prostředky na bělení. Vhodná není ani na elastické prádlo, které postupně zbavuje jeho pružnosti.

Čím nahradit aviváž

Ten zázrak se jmenuje bílý ocet. Je to levný a dostupný prostředek, který nezatěžuje životní prostředí a má podobný účinek jako aviváž. Do pračky jej lijte zředěný vodou v poměru 1:1, jinak hrozí poškozeních jejích vnitřních částí. Výhody bílého octa:

 • změkčí prádlo
 • zbaví jej elektrostatického náboje
 • udrží jasné barvy vašeho oblečení
 • změkčí ručníky
 • vydezinfikuje prádlo i pračku
 • rozpouští vodní kámen
 • zbaví pračku nepříjemného zápachu
 • brání vzniku plísní v pračce

A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí, která vaše prádlo vybělí nebo třeba glycerin. O obojím jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin iZdroj fotografie: Freepik
Aviváž může někdy prádlo nepříjemně ničit – vyzkoušejte místo ní aplikaci kvalitních éterických olejů

Octový zápach a voňavé olejíčky

Mírný octový zápach, který můžete cítit při vyndávání prádla z pračky, vymizí po uschnutí prádla, chcete-li ale mít své prádlo zároveň i voňavé, přidejte do roztoku octa i pár kapek kvalitního esenciálního oleje. Olej by měl být 100% čistý a přírodní, vyrobený lisováním, extrakcí nebo destilací. Intenzita vůně je přímo úměrná množství kapek.

Babičky drahé prostředky neznaly, i tak jejich prádlo zářilo čistotou: Jejich domácí odstraňovač skvrn si i dnes těžko hledá konkurenci

„Použít můžete i vlasový kondicionér, kterým nahradíte část octového roztoku při dávkování do pračky. Dalším způsobem, jak provonět prádlo, je umístit do skříně voňavý pytlíček nebo mýdlo, či malý textilní pytlíček s pracím práškem,“ radí čtenářka Eva K. z Uničova.

Zašedlé nebo zažloutlé prádlo není nijak příjemné na pohled, a proto řada lidí sahá po bělidlu z drogerie iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vaše prádlo vždy příjemně vonělo, nemusíte vždy kupovat drahé aviváže – místo tohoto si vystačíte s kvalitním olejem

Recept na domácí aviváž

Můžete se rozhodnout, zda ocet a olejíček lít přímo do oddílu na aviváž a nebo si aviváž připravit dopředu do pěkné lahve, která zároveň ozdobí koupelnu.

Potřebujete:

 • 500 ml vody
 • 500 ml bílého octa
 • 20 kapek esenciálního oleje

Vodu převařte nebo použijte destilovanou. Do vychladlé vody přidejte ocet a olej. Vše dobře promíchejte a uchovávejte v uzavřené lahvi. Dávkujte 20 až 40 ml aviváže nebo 2 až 4 lžíce do přihrádky na aviváž a před použitím protřepejte. Vyzkoušela jsem to a s potěšením zjistila, že tahle aviváž „přežije“ i sušičku – jinými slovy, prádlo voní stále.

DIY: Domácí aviváž snadno a rychle – dva jednoduché postupy s podrobným návodem

Jak se staráte o svěží vůni svého prádla vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články