Jak ušetřit při praní: Občas stačí dávat do pračky méně prádla

I při praní prádla se dá ušetřit mnoho peněz – mnohdy stačí jen volba správného programu nebo úprava množství pracího prostředku.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Mnoho lidí dělá při praní chyby a neuvědomuje si, že i malé změny návyků mohou přinést významné finanční a ekologické výhody. Jednou z častých chyb je přetěžování pračky. Naplnění bubnu až po okraj totiž mnohdy vede k neefektivnímu praní. Oblečení proto nemusí být tak důkladně vymácháno nebo vypráno, jak byste si nejspíš představovali, což vyžaduje další prací cykly. Výsledkem je zvýšená spotřeba vody a elektřiny. Řešením je střídmost, jak radí web iReceptář – pro efektivnější praní se ujistěte, že do pračky lze pohodlně vložit ruku.

Méně horké vody, nižší účty

Další nákladnou chybou je vždy nastavení nejvyšší možné teploty praní. Je třeba si uvědomit, že vyšší teplota pračky vede k vyšší spotřebě elektrické energie. Praní ve studenější vodě nejenže sníží vaše účty, ale může také prodloužit životnost vašeho oblečení. Navíc podle webu Novinky studie ukazují, že praní při nižších teplotách, například 30 °C, přináší nejenom obrovské úspory elektrické energie, ale také uhlíku.

Méně pracího prostředku

Názor, že více pracího prostředku přináší lepší výsledky, je mylný. Nadměrné používání pracího prostředku může způsobit, že proto pračka jej nevypláchne všechen a oblečení zůstane matné nebo s bílými šmouhami. Používejte prací prostředek podle doporučení výrobce a vyvarujte se jeho nadměrné aplikace.

Dost zbytečného plýtvání: Správné dávkování pracího prášku je jen jedno. Ušetří peníze, přičemž vůbec neovlivní kvalitu praní

Mnohdy se dokonce vyplatí snížit doporučenou dávku na polovinu. „Peru s polovičním množstvím a bohatě mi to stačí,“ napsala nám čtenářka Jitka K. z Jinonic. Já jen doplním, že to platí jen u koncentrovaných prostředků, jinak ne.

Tipy pro rychlé usušení prádla bez sušičky využije úplně každý iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nechcete utrácet za praní prádla více, než nezbytně musíte, osvojte si nezbytné triky, které vám v této oblasti pomohou ušetřit

Kratší cykly, menší opotřebení

Praní na kratší programy může být dostatečné i pro mírně znečištěné prádlo. Podívejte se také po funkcích, jako je například automatické praní nebo program, který odváží prádlo a podle toho zvolí délku trvání praní a leckdy i dávkování pracího prostředku zcela sám. A hodit by se vám mohla i jedlá soda v kombinaci s octem a solí, která vaše prádlo vybělí nebo třeba glycerin. O obojím jsme na Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve. A tyto prostředky také nestojí skoro nic.

Jak ušetřit penízky při praní prádla. Perte chytře, vyzkoušejte několik triků

Jaké jsou vaše osvědčené triky při praní prádla?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články