Dost zbytečného plýtvání: Správné dávkování pracího prášku je jen jedno. Ušetří peníze, přičemž vůbec neovlivní kvalitu praní

Pokud nevíte, kolik prášku nasypat do pračky, pomůže vám v tom jednoduchá metoda polévkových lžic. Už se nespletete.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Mnoho hospodyněk si myslí, že čím více pracího prášku do pračky nasypou, tím lépe bude jejich prádlo vyprané – to však není pravda. Ve skutečnosti může spíše šednout a ztrácet své vlastnosti. Jak se tedy naučit odhadnout, jaké množství prášku do pračky nasypat?

Když není k dispozici návod

Řada moderních pracích prostředků má na sobě dávkování samozřejmě uvedeno. Pokud však chybí, můžete se řídit jednoduchým pravidlem.

  • Na 1 kg špinavého prádla budete potřebovat 1 polévkovou lžíci prášku na praní.
  • U velmi špinavého oblečení lze dávku zvýšit na 2 polévkové lžíce.

Někdy je však nutné dávku přepočítat. Například v případě, že je pračka hodně přeplněná (což nedoporučujeme), je vhodné i u běžně znečistěného prádla použít 1,5 polévkové lžíce prášku na praní na 1 kg oblečení. Jinak se dobře nevypere.

Na silné skvrny pomůže hypermangan

Máte oblečení, které se v pračce řádně nevypralo? Pak si vezměte k ruce hypermangan. Do hrnce napusťte asi 8 litrů vody. Nasypte do ní hypermangan tak, aby měl vzniklý roztok světle růžový odstín. Poté do hrnce ponořte prádlo a nechte ho namočené asi jednu hodinu. Na závěr přisypte k prádlu 50 gramů kyseliny citronové. Nezáleží na tom, že voda změní barvu. Vše promíchejte a nechte přes noc odpočívat. Následně prádlo vyperte běžným způsobem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina citronová na zašlé skvrny

Pokud se skvrny nevypraly, opět je dejte do vody a přimíchejte do ní kyselinu citronovou. Tentokrát však postavte hrnec na sporák a prádlo na pár minut povařte (tento postup se hodí jen na bílé oblečení). Nakonec vše nechte zchladnout a vyperte běžným způsobem.

Prádlo vybělí i mléko

Nechcete používat chemii? Pak si u bílého prádla vezměte k ruce docela jiného pomocníka – mléko. Potřebovat budete:

  • 25 cl vody,
  • 50 cl mléka
  • a 6 kostek ledu.

Vodu a mléko smíchejte, přidejte led a oblečení do této tekutiny namočte a nechte hodinu odpočívat. Následně skvrny jednoduše „vydrbejte“ kartáčem nebo rukou. Tento čisticí prostředek je možné použít i pro praní v pračce. Je však nutné přizpůsobit množství použitých přísad objemu prádla, které chcete vyprat. Jedině tak bude zaručena účinnost mléka se vším všudy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Na skvrny platí jedlá soda

Odolné skvrny odstraní jedlá soda. Ta je mezi milovníky ekologie a čistoty známá svými bělicími a čisticími schopnostmi. Její výhodou je totiž to, že umí skrze tkaniny proniknout hluboko, a odstraní tak i zažranou špínu. Použít musíte pastu z jedlé sody.

Jednoduše vám postačí smíchat pár lžiček jedlé sody s vodou tak, abyste získali konzistenci kaše. Tu poté aplikujte na skvrny a ponechte 10 až 15 minut působit. Nakonec prádlo vyperte běžně v pračce, případně můžete pro ještě lepší účinek využít jedlou sodu místo pracího prášku.

Pět tipů na domácí čisticí prostředky, které zvládne vyrobit každý

Jak o své prádlo během praní pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články