Co s malinami na podzim: Jejich ořezání zvýší úrodu v příštím roce

Pro maliny je ze všeho nejdůležitější správně provedený řez. Ten zaručí, že bude vaše úroda v příštím roce opravdu maximální.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud prořezávání maliníků na podzim zanedbáte, sníží se množství a kvalita úrody a vaše malinové keře se mohou proměnit ve spletité, neproduktivní houštiny. Tento krok omlazuje keře a pomáhá je tvarovat pro nadcházející sezónu, což v konečném důsledku vede k vyšší úrodě.

Správný způsob prořezávání malin na podzim

Pro úspěšné podzimní prořezávání malinových keřů dodržujte následující základní kroky:

  • Odstraňte nemocné a poškozené trsy: Začněte tím, že odstřihnete všechny nemocné, poškozené nebo odumřelé trsy až k zemi. Tím odstraníte potenciální zdroje infekce a podpoříte zdravější růst. Prořezáním těchto trsů zabráníte šíření chorob a podpoříte energii rostliny, která bude směřovat do produktivních trsů.
  • Prořezávání přeplněných trsů: Malinám prospívá dobrá cirkulace vzduchu a pronikání slunečního světla. Odstraňte přeplněné trsy, aby každý výhon měl dostatek prostoru pro růst a plodnost. V ideálním případě ponechejte přibližně 4 až 6 výhonů na jeden metr, abyste zajistili, že ty zbývající budou mít dostatek živin a světla.
  • Zastřihněte slabý nový růst: Mladé, zelené a tenké trsy, které nestihly do zimy dostatečně vyzrát, nemusí přežít chladné měsíce. Zastřihněte je na přijatelnou výšku, obvykle kolem 30 až 50 cm, abyste zabránili poškození větrem a sněhem.
Maliník zaplodí jako nikdy, pod keř stačí naházet banánové slupky iZdroj fotografie: Freepik
O své odplozené malinové keře se musíte v závěru roku správně postarat – jedině tak vás v příští sezóně potěší maximem plodů

Péče o malinové keře po prořezávce

Po dokončení podzimního prořezávání je třeba provést ještě několik kroků, které zajistí, že vaše malinové keře budou dobře připraveny na nadcházející zimu a produktivní vegetační období v následujícím roce:

  • Zlikvidujte zbytky rostlin: Všechny rostlinné zbytky, které jste prořezali, spalte nebo zlikvidujte, protože by se v nich mohly nacházet patogeny chorob nebo škůdci, kteří by mohli maliníkům v budoucnu ublížit.
  • Dodržujte správné rozestupy: Dbejte na to, aby mezi malinovými keři byla vzdálenost přibližně 50 až 60 cm. Správné rozestupy umožňují lepší cirkulaci vzduchu, což může pomoci předcházet chorobám.
  • Hnojte a zalévejte: Malinové keře pořádně namočte, abyste je připravili na zimu, a použijte vyvážené, pomalu se uvolňující hnojivo nebo kompost, abyste jim poskytli potřebné živiny pro nadcházející vegetační období. Tento krok pomůže rostlinám zotavit se a prospívat. Použít lze například rybí moučku, která slouží jako perfektní zdroj živin.

Pokud tohle všechno dodržíte, budete se moci během nadcházející sezóny těšit z opravdu maximální úrody plodů.

Jak na podzim pečujete o malinové keře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články