Dubnový pomocník pro rybíz: Po rybí moučce bude úroda vydatnější

Dopřejte rybízovým keřům dávku mikroživin ve formě rybí moučky. Hnojit můžete hotovou moučkou nebo samotnými rybami.

i Zdroj fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rybíz je nedílnou součástí takřka každé české zahrady, a to díky jeho chutným bobulím s vysokým obsahem vitaminu C. Existují kultivary s červenými, černými, bílými nebo růžovými plody, které chutnají skvěle jak čerstvé, tak zpracované na různé způsoby. Jde o vděčný a nenáročný keř, správné hnojení na jaře však zařídí, že keře budou lépe prospívat a bohatěji plodit. Jako levné a účinné hnojivo pro rybíz funguje rybí moučka – tu můžete buď koupit, nebo k hnojení využít zbytky ryb.

Rybí moučka – ideální hnojivo pro rybíz

Hnojení rybí moučkou není nic nového – praktikovali ho již staří Egypťané na neúrodných březích řeky Nil. Tehdy jako zdroj živin pro plodiny sloužila mrtvá těla ryb. Ryby obsahují spoustu mikroelementů, jako je mangan, draslík, fosfor nebo jód, díky nimž je kořenový systém silnější a plody větší a sladší. Uvítají je nejen rybízové keře, ale i ovocné stromy, rajčata či papriky. Využít pro tyto účely můžete přímo ryby, jejich hlavy či kosti. Obáváte-li se případného zápachu, dejte přednost rybí moučce, která je dostání v zahradnictvích.

Jarní hnojení rybí moučkou

Chcete-li využít rybu do poslední šupiny, neváhejte kuchyňskými zbytky po její přípravě pohnojit rybízové keře. Použít můžete celé rybí tělo, hlavu, ocas, ploutve i kosti. Rozhoďte je v blízkosti rybízového kmene a vydatně zasypte zeminou nebo kompostem. Máte-li obavy z toho, že rybí zbytky přilákají do zahrady nechtěné návštěvníky (například kuny nebo potkany), zakopejte je raději do země. Důležité je, aby kusy nebyly příliš velké a začaly se včas rozkládat a předávat keřům potřebné živiny.

Plody červeného rybízu iZdroj fotografie: Pixabay

Rybí moučka do každé zahrady

Rychlejší a pohodlnější je hnojení již hotovou zakoupenou rybí moučkou. Jde o levné přírodní hnojivo, nemusíte nic kopat, ani se obávat zápachu. Starší keře a stromky s ní můžete hnojit až třikrát za sezonu. Rybí moučku zapracujte do země v okolí rostliny (zhruba v šířce koruny) a vydatně zalijte. Na jeden metr čtvereční vystačí 200 g moučky. Nikdy nehnojte čerstvě zasazené keře ani stromky, kterým by organické hnojivo mohlo uškodit. S hnojením tedy počkejte až rok po výsadbě.

Ukázka, proč a jak prořezávat keře rybízu a angreštu.

Jak hnojíte rybízové keře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články