Jak na úspěšné sázení ovocných stromů v roce 2023: Návod krok za krokem

Než se pustíte do zakládání ovocného sadu nebo výsadby ovocných stromů, měli byste pamatovat na určitá pravidla. Důležité je pro výsadbu správné načasování.

sazenice, stromy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta lidí opět dává přednost vlastnoručně vypěstovanému ovoci a zelenině. Přestože je jeho dostupnost jen sezónní a zabere vám spoustu času a práce, než bude úroda připravená ke sklizni, je tento způsob většinou mnohem ekonomičtější a ekologičtější. Vysaďte si na zahradu ovocné stromy v tu nejlepší dobu a vychutnejte si v sezóně tu nejlahodnější úrodu.

Příprava prostoru pro výsadbu sazenic

Před samotnou výsadbou je důležité připravit místo, kam budete strom vysazovat. Pokud máte v plánu zasadit více stromů naráz, při kopání děr myslete na jejich velikost. Dodržujte pravidelné rozestupy, aby se mohly dostatečně vyvíjet větve i jejich kořenové systémy. Díru pro výsadbu je vždy důležité připravit alespoň jeden den předem, aby se mohla hlína usadit. Pro peckoviny vykopejte díru o průměru přibližně 40 cm s hloubkou 60 cm, u dalších druhů pak dodržujte průměr 80 cm a hloubku 60 – 80 cm.

Kdy je nejlepší čas pro výsadbu

Prostokořenné stromy je nejvhodnější sázet na jaře a na podzim. Naopak ty s balem můžete vysazovat v průběhu celého roku. Ideálně se při plánování přesazování řiďte vždy aktivitou rostlin. Nejbezpečnější je přesazovat a jinak manipulovat se stromem, když je v klidu. Prostokořenné stromy přesazujte ve chvíli, kdy jsou větve ještě bez pupenů a listů.

strom, výsadba, sazenice stromu iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkontrolujte množství vody v zemi

Hladina podzemní vody by pod vysazeným stromem neměla být příliš vysoká. Pokud se vám tedy do připravené díry tlačí voda, je potřeba provést drenáž. Na dně vykopané díry proto vytvořte drenáž. Použít můžete drcený kámen, říční oblázky nebo rozbité kousky cihel. Pod vysazenou hrušní a jabloní by výška vody neměla být vyšší než 1,5 m od povrchu země a u třešní a švestek 1 m. Podmočené stromy mohou začít zahnívat, špatně růst nebo být náchylné na choroby a parazity.

Výsadba ovocných stromů

Zemina, do které budete sazenice přesazovat, by měla být rozdělena na dvě části. Spodních 20 cm tvoří úrodnou část a horních 15 cm kypřenou půdu. Na dno jámy je vhodné nasypat 3 – 4 kyblíky vyzrálého humusu, 1 – 1,5 kg superfosfátu, 150 – 200 g síranu draselného a 1 kg dřevěného uhlí. Na takto připravené podloží nasypte úrodnou zeminu.

Podzimní hnojení jabloní iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile máte díru zcela připravenou, můžete do jejího středu umístit kolík, ke kterému sazenici stromu navážete. Následně se můžete pustit do opatrného přesazování. Pokud je kořenový systém stromu obnažený, postupujte velmi opatrně, abyste jej při práci nepoškodili. Ve výsledku by se měl kořenový krk nacházet ve výšce 4 – 5 cm nad dírou. Úrodnou zeminou sazenici zakryjte a jemně zeminu okolo stromu udusejte.

Péče o vysazené stromy

Po vysazení nezapomeňte půdu okolo dostatečně zalít. Zpravidla je doporučováno 3 – 4 kyblíky vody na jeden strom. Pokud se během následujících dní objeví v půdě okolo sazenice pukliny nebo díry, vyplňte tato místa zeminou. Další zálivku aplikujte po 7 dnech od výsadby. V případě velkého sucha a vysokých teplot zalévejte stromy 2 – 3x týdně. Po přesazení nezapomeňte seříznout vršky větví o třetinu nebo čtvrtinu jejich výšky. Takto můžete seříznout všechny ovocné stromy. Se správnou péčí vám mohou větve dorůst velikosti 40 – 60 cm již v prvním roce.

Jak správně sázet ovocné stromy

Jak jste zvyklí přesazovat sazenice stromů vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články