Co s plevelem: Má svá využití, hnojivo z něj nakopne rostliny k růstu

Pokud chcete řádně vyživit zahradu, sáhněte po kombinaci dvou osvědčených hnojiv, která budou vždy maximálně účinná.

i Zdroj fotografie: Pacific Southwest / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ne vždy má zemina a zahradě tolik živin, kolik bychom od ní očekávali. Pokud máte také dojem, že ta vaše potřebuje dodat nějaké ty živiny na poslední chvíli, vsaďte na kombinaci dvou účinných hnojiv: superfosfátu a hnojiva z plevelů – to doporučuje například i web iReceptář. Dohromady totiž působí přímo parádně, jak jsme se v redakci sami přesvědčili.

Jak správně hnojit superfosfátem

Před použitím superfosfátu na kyselejších půdách je třeba upravit pH pomocí vápnění, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali. Můžete to provést například pomocí testovacího kitu, který bývá běžně k dostání v zahradnictvích. Vápnění lze provést zapravením vápna přímo do půdy. Tím se zvýší pH půdy a zlepší se vstřebávání fosforu. Superfosfát se následně aplikuje rovnoměrným rozhozením a následným zapracováním do půdy. Dávkování se liší podle druhu plodiny, ale obecně se doporučuje 250 až 500 g na 10 metr čtvereční plochy.

Nejlepší hnojení čehokoli na zahradě: Kopřivová jícha vyživí všechny rostliny přímo dokonale a je takřka zadarmo – nic lepšího zkrátka neexistuje

Dávkování by mělo být provedeno dle doporučení výrobce. Hlavní termíny pro aplikaci tohoto hnojiva jsou únor, březen, duben, květen, září, říjen a listopad. A to proto, že jde o období intenzivního růstu rostlin. V letních měsících se naopak aplikace hnojiv spíše nedoporučuje, protože mohou způsobit spálení kořenů. Superfosfát lze však také přidat do kompostu. Tím se v něm zvýší obsah fosforu a zlepší se i jeho kvalita. Přidání superfosfátu však není nezbytné, pokud se používají jiná organická hnojiva, která obsahují tohoto prvku dostatek.

Pokud máte bolševník na své zahradě a neodstraníte ho, může to skončit pokutou ve výši 500 000 Kč – naštěstí jen v jednom případě. iZdroj fotografie: Pixabay
K vyhnojení zahrady se skvěle hodí kombinace dvou osvědčených pomocníků. Stačí je jen smíchat v tom správném poměru.

Účinky superfosfátu podpořte plevelem

Asi dva týdny po aplikaci superfosfátu je vhodné vaši zahradu ještě navíc vyživit perfektním hnojivem z plevele – rostliny vám pak porostou doslova před očima. Plevel jednoduše zalijte vodou a nechte kvasit (pěkně po pokličkou, celý proces totiž docela páchne). Zhruba po čtrnácti dnech (respektive ve chvíli, kdy se přestane tvořit pěna, jak uvádí web RadímeJak) je hotovo. Hnojivo už jen stačí přecedit a použít jako zálivku.

Návod na přípravu výživné jíchy z kopřiv

Jak svou zahradu hnojíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články