Staré ručníky není třeba vyhazovat: Dá se z nich bez větší námahy vytvořit 10 užitečných věcí, které velmi pomohou v domácnosti

Starý textil ještě nemusí být na odpis. I staré ručníky lze přetvořit v množství užitečných věcí, stačí se jen inspirovat.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když už starý ručník dosloužil, protože se jeho kraje třepí nebo má v sobě dokonce nejrůznější díry, neznamená to, že musí nutně skončit v koši. Naopak, můžete z něj ještě vytvořit mnoho užitečných věcí, které vám v domácnosti pomohou s celou řadou činností.

Podložka na mytí nádobí

Ručníky se vyznačují značnou savostí a pokud o ni přišly, snadno ji obnovíte tím, že během jejich praní použijete místo aviváže ocet. Pokud pak takový ručník přeložíte napůl a sešijete, stane se z něj skvělá odkapávací podložka na nádobí, která zachytí veškerou přebytečnou vodu.

Utěrky do kuchyně

Potřebujete do kuchyně menší ručníky nebo různé podložky třeba pod horké hrnce? Pak není nic jednoduššího, než z jednoho velkého ručníku udělat několik menších, olemovat je (aby se netřepily), a použít v kuchyni.

Ručník místo mopu

Vyrobit si náhradní hlavici na mop není těžké. Máme samozřejmě na mysli jejich textilní část. K ručníku s vhodnou hrubostí stačí jen našít pruhy látky k přichycení a je hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pelíšek pro psa z ručníku

Větší ručníky stačí se šít k sobě a podle potřeby prošít (není to nutné). Pak už jen stačí použít vhodnou náplň a pelíšek pro psa je hotový. Navíc ho vždycky snadno vyperete a nebudou se v něm držet žádné nepříjemné pachy.

Žínka na mytí ve sprše

Ručníky se však mohou hodit i při osobní hygieně. Nemusíte totiž utrácet za žínku, kterou byste se mohli umýt ve sprše. Opět stačí ručník rozstříhat na několik menších kusů, olemovat je a můžete se začít umývat.

Taška na pláž za pár korun

Pokud je ručník ještě docela k světu a jenom se vám například nelíbí jeho barva, přeložte ho napůl a sešijte po stranách tak, aby vznikl šikovný vak. Nakonec už stačí jen našít dva šikovné popruhy a skvělá taška na pláž je na světě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Předložka do koupelny na podlahu

Nejvíce se však savé vlastnosti ručníku hodí určitě do koupelny. A pokud sešijete dva k sobě (nebo přeložíte jeden velký) a lehce ho vycpete vhodnou náplní, získáte velmi savou podložku před vanu, od které vás navíc nikdy nebudou studět nohy.

Opakovaně použitelné kosmetické tampony

Jen neradi si stále dokola kupujete obyčejné vatové tampony jen proto, abyste je po použití hned vyhodili? Už nemusíte. S pomocí skleničky si z ručníku vystřihněte dostatečně velká kolečka a zapošijte jejich okraje. Budou mít stejnou funkci jako klasické odličovací tampony, ovšem po vyprání je můžete opakovaně použít.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Polštář ze starého ručníku

Starší ručníky bývají velmi příjemné a měkké. Takže proč je nepoužít například jako základ pro výrobu polštáře? Je to jednodušší, než si myslíte. Polštář totiž ani nemusí mít zip, bohatě postačí, pokud se budou části látky v zadní části překrývat, aby se dovnitř dal vložit polštář z obchodu. Ale samozřejmě můžete ručník také sešít a naplnit ho třeba vatelínem nebo jiným vhodným produktem z obchodu. Výhodou je také to, že tento ručník půjde velmi dobře vyprat.

Bačkory ze starého ručníku

Myslíte si, že je tento návod vhodný jen pro švadlenky? Pak vás vyvedeme z omylu. Bohatě totiž postačí, když jako základ použijete staré žabky. Těm ustřihněte proužek na prst a obalte je ručníkem. Nakonec ještě vytvořte horní část na vložení nohy a máte hotovo. Dostanete měkké a stylové přezutí.

Jaké jsou vaše oblíbené DIY nápady do domácnosti?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články