Dávat prášek do pračky od oka je chyba, prádlo bude zapáchat

Aby vaše oblečení vypadalo vždy jako nové, musíte se soustředit na jeho správné praní. Problematické bývá především dávkování prášku.

Záchod bude vonět jako nikdy dřív, stačí trochu pracího prášku i Zdroj fotografie: Uncy / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pračka se stala nepostradatelným spotřebičem snad v každé domácnosti. S její pomocí se dokážete za krátkou dobu zbavit opravdu velkého množství špinavého prádla. Aby však výsledek praní přinesl požadované účinky, musíte při jejím používání dodržovat určitá pravidla. Podle webu TSN některé prací programy mohou všechno vaše prádlo nadobro zničit. Sami jsme byli překvapeni, kolik škody se dá pračkou doopravdy napáchat.

Jak podpořit fungování pračky

Aby vám mohla sloužit co nejdéle a správně fungovat, musíte o ni pravidelně pečovat. To v sobě zahrnuje především její důkladné mytí a čištění. Kromě bubnu a zásobníku na prací prostředky je zvlášť náchylným místem filtr v odtoku, který by se mohl vlivem usazených nečistot a vodního kamene snadno ucpat. To by se projevilo jak na kvalitě praní, tak i funkčnosti pračky. Naštěstí existují jednoduché způsoby, jak pračku snadno a účinně vyčistit pomocí surovin z vaší kuchyně, jak jsme doporučovali již dříve na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři.

Na co si dát při praní pozor

Důležitou roli při praní prádla hraje podle webu ProŽeny také správně zvolená teplota. Pokud chcete předejít vyblednutí barev nebo poškození daného materiálu, měli byste se vždy řídit pokyny výrobce. Obecně platí, že méně je někdy více a ve většině případů si se špínou poradí teploty mezi 30 – 40 °C, což jsme na magazínu Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali i v dřívějším článku.

Jak správně prát, abyste ušetřili na spotřebě pracího prášku: Roli zde hraje nejen teplota vody, ale i naplnění bubnu pračky

A co dávkování pracího prostředku? Dávat ho tam jen tak od oka se opravdu nevyplácí. Vždy používejte přiloženou měrku nebo jiný dávkovač a berte přitom v úvahu i to, jak silně je vaše prádlo znečištěné. Tomu běžně zašpiněnému totiž stačí pracího prostředku i méně a na výsledku to nijak nepoznáte. Zato na kondici své pračky ano.

Zvolte vhodný prací program

Zpočátku existovaly jen tři hlavní prací programy, které dělily prádlo na bavlnu, syntetiku a hedvábí. Od té doby však jejich nabídka značně vzrostla. Liší se nejen otáčkami a teplotou vody během pracího cyklu, ale také množstvím prádla, které při jeho zvolení můžete do bubnu pračky vložit. Zatímco u standardního režimu na bavlnu lze využít jeho plnou kapacitu, v případě syntetiky se doporučuje buben naplnit maximálně z poloviny. Jemného praní docílíte s režimem hedvábí, případně programem určeným na vlnu.

Při praní byste se rozhodně měli vyhnout těmto nejčastějším chybám, které vám mohou celou práci zmařit. Navíc jimi riskujete, že své oblečení nenávratně poškodíte. iZdroj fotografie: Depositphotos
Při praní byste se rozhodně měli vyhnout těmto nejčastějším chybám, které vám mohou celou práci zmařit. Navíc jimi riskujete, že své oblečení nenávratně poškodíte

Zbylé režimy jsou obdobnými variantami těchto tří základních. Zpravidla se liší délkou pracího programu, množstvím používané vody a kvalitou praní. V případě rychlého praní je většina času využita k máchání a ždímání, což byste hravě zvládli ručně. Jedná se tedy jen o dražší způsob „předpírky“ oblečení v mýdlové vodě, jak potvrzuje i naše čtenářka Alžběta D. z Tachova: „Program je to sice rychlý, ale nijak zvlášť účinný. Většinou se mi jeho použití akorát prodražilo, protože jsem dané kousky musela prát víckrát.“

Jaká pravidla při praní zpravidla dodržujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články