Dejte slimákům sbohem: Pomůže pivo, vápno i popel

Aby vás letos slimáci nezaskočili svou všetečností, pojistěte se proti nim přírodními zbraněmi. Je to opravdu jednoduché.

Kukuřičnou moukou nedokážou slimáci strávit, takže je velmi účinně likviduje i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rození zahrádkáři jistě chápou, jak je frustrující, když se ráno probudí a zjistí, že jejich křehké rostliny přes noc zpustošili nenasytní slimáci. Nemusíte se však bát! Pomocí několika jednoduchých ingrediencí a kreativních strategií můžete tyto nevítané škůdce ze své zahrady vyhnat opravdu jednou provždy.

Mechanické metody aneb ruční sběr

Ruční sběr těchto škůdců patří k osvědčeným metodám. Stačí ráno nebo večer, kdy jsou slimáci nejaktivnější, obcházet zahradu a ručně je odstraňovat. Případně můžete vytvořit pasti pomocí prken, cihel nebo železných plechů strategicky rozmístěných na zahradě. Slimáci budou během dne pod těmito materiály hledat úkryt, což usnadní jejich sběr. Jak seč však sama každé léto přesvědčuji – jde o metodu poměrně namáhavou. Rozhodně se proto nespoléhejte jen na něj.

Chyba mnoha zahradníků: Zašlapávání slimáků v záhonech je přešlap, který může zničit zahrádku. Jak se jich tedy jednoduše zbavit?

Přírodní překážky a jak na něj

Vytvořte fyzické bariéry, které slimáky od vstupu na vaše záhony odradí. Skvělé je například postavení vysokých obrub kolem záhonů, díky nimž můžete slimákům jejich cestu ztížit. „Není nic lepšího, než zakopání nádob naplněných pivem kamkoliv okolo záhonů. Slimáky pivo přitahuje, takže dovnitř zalezou a nemohou uniknout. Pak je jen vysypete,“ radí čtenářka Hana H. z Uherského Ostrohu, která už dříve poslala do redakce Chalupáři-Zahrádkáři návod na šikovné hnojení česnekovými slupkami.

Ekologické repelenty

Web TVHobby zase radí vsadit na ekologické repelenty, které odhánějí slimáky pomocí aromatických sloučenin. Skvělý je prý kafrový olej, levandule nebo výtažky z eukalyptu. Použijte tyto repelenty na okraje záhonů nebo přímo na rostliny – ovšem to jen případě, že je nehodláte brzy sklízet. Jinak byste mohli být jejich pachutí nepříjemně překvapeni. Web Nápadov zase radí použít jedlou sodu, kterou jednoduše rozsypete okolo záhonů.

Ne vždy je třeba při likvidaci slimáků používat nejrůznější chemické prostředky. Mnohdy si vystačíte i s těmi přírodními. iZdroj fotografie: Freepik
Ne vždy je třeba při likvidaci slimáků používat nejrůznější chemické prostředky. Mnohdy si vystačíte i s těmi přírodními

Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají dopustit na měděné pásky nebo proužky instalované kolem záhonů nebo jednotlivých rostlin. Díky svému přirozenému elektrickému náboji, který vytvářejí při kontaktu se slimáčím tělem, slouží jako opravdu účinný odrazující prostředek.

5 tipů, jak na slimáky bez chemie

Jak bojujete proti slimákům v zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články