Česnekové slupky jsou nedoceněné zlato, pomohou jako hnojivo i insekticid

Slupky z česneku rozhodně nejsou bezcenným odpadem, který by měl skončit v koši. Naopak, na zahradě je ještě využijete mnoha způsoby.

i Zdroj fotografie: Judgefloror / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Česnekové slupky se podle webu Agrokbtrade ukazují být nepostradatelným spojencem v přirozené péči o zahrady, od odpuzování škůdců přes hnojivo až po ochranné opatření proti nežádoucím volně žijícím živočichům. Určitě je tedy nevyhazujte.

Přírodní prostředek proti škůdcům

Účinné sloučeniny obsažené v česneku mají nejen impozantní chuť, ale působí také jako přírodní repelent proti řadě zahradních škůdců, jako jsou například mšice a roztoči, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve. Rozdrcením slupek a jejich rozprostřením kolem rostlin vytvoříte bariéru, které se škůdci velmi pravděpodobně vyhnou, jak jsem se sama přesvědčila.

Výroba ochranného postřiku

Někdy to však stačit nemusí, a proto je třeba povolat do boje o něco silnější kalibr. „Povařením 100 g slupek v 1 litru vody vznikne účinný odvar, který lze po ochlazení a scezení nastříkat na listy rostlin. Je obzvláště účinný při prevenci houbových chorob a napadení škůdci, kteří sají jejich mízu,“ radí čtenářka Hana H. z Uherského Ostrohu.

S vyhazováním slupek z brambor nespěchejte, za zahradě poslouží jako hnojivo

Hnojivo bohaté na živiny

Česnekové slupky jsou pokladnicí základních živin, včetně dusíku, draslíku a fosforu, životně důležitých pro zdraví rostlin. Tyto živiny přispívají k celkové úrodnosti půdy a podporují zdravý růst rostliny. Začleněním rozdrcených česnekových slupek do půdy tak podle webu NašeZahrada nejen recyklujete odpad, ale také obohacujete ekosystém své zahrady.

A v neposlední řadě slouží také jako šikovný mulč – to byste jich ovšem museli mít k dispozici opravdu hodně. Pokud tedy hledáte nápady na udržitelné zahradničení, můžete klidně začít právě tady.

Pokud česnek před výsadbou namoříte, pak se nemusíte útoků různých nemocní a škůdců obávat iZdroj fotografie: Pixabay
Až přidáte česnek do svých oblíbených receptů, určitě slupky z něj nevyhazujte. Na zahradě vám ještě udělají skvělou službu

Namočením 100 g slupek do vody na 24 hodin pak získáte roztok bohatý na prospěšné látky, který je ideální pro zalévání rostlin (doporučuji frekvenci každé dva týdny). Toto tekuté zlato podporuje růst rostlin a zlepšuje jejich odolnost, což se na zahradě rozhodně hodí.

Jak využíváte nejrůznější bioodpad z kuchyně vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články