Nečekaný pomocník na zahradě: Lžička dětského pudru ochrání rostliny před nemocemi a otravnými škůdci

Dětský pudr se při péči o zahradu může uplatnit lépe, než leckteré jiné komerční prostředky. Naučte se ho používat správně.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dětský pudr nebo také dětský zásyp je stále ještě možné v řadě domácností najít jako nezbytnou součást péče o nejmenší děti. Když však děti odrostou, často v balení ještě mnoho pudru zbude. A co tedy s ním? Nevyhazujte ho, místo toho mu dejte šanci při péči o svou zahradu.

Pudr jako ochrana cibulí

Pokud se chystáte vysazovat cibuloviny, měli byste si určitě dětský pudr vzít k ruce. Jejich charakteristická vůně totiž dokáže přilákat mnohé škůdce, kteří by vás o ně chtěli připravit. Ovšem typické aroma pudru dokáže většinu typických škůdců (například hryzců) spolehlivě odradit. Cibulky tedy stačí před vysazení jednoduše „obalit“ v dětském pudru a máte vystaráno.

Navíc vám pudr poskytne i mírnou ochranu proti houbovým onemocněním, která mohou cibulky okrasných rostlin také spolehlivě zlikvidovat. A jak si při použití dětského pudru počínat? Připravte si:

  • 5 nebo 6 květinových cibulek
  • 3 lžíce dětského pudru
  • sáček
Dětský pudr bývá v domácnostech iZdroj fotografie: Depositphotos

Cibule vložte do sáčku a zasypte je pudrem. Poté vše důkladně protřepejte, dokud se v pudru zcela neobalí. Nakonec je zasaďte do předem připravených jamek. Budete překvapeni tím, jak skvěle tento primitivní trik při ochraně vašich rostlin zafunguje.

Dětský pudr odradí i mravence

Pokud byste se rádi zbavili mravenců bez použití škodlivých chemikálií (což se hodí zvláště v případě, kdy se na zahradě pohybují děti nebo domácí mazlíčci), pak můžete vyzkoušet právě dětský pudr. Ani tito škůdci totiž jeho aroma právě nemilují. Podobný účinek vám poskytne také křída, mastek a sůl. Použití pudru je však vhodné kombinovat i s dalšími přírodními způsoby odrazení mravenců.

Skvěle se osvědčuje například výsadba rostlin, které nemají rádi. A o které druhy jde? Na místech, kam chcete zamezit mravencům přístup, zasaďte petržel, kopr, šalvěj, bazalku, mátu (nejlépe peprnou nebo jinou s výrazným mentolovým aroma), vratič, pelyněk, aksamitník, levanduli, česnek či cibuli.

Jaké nevšední pomocníky používáte při péči o zahradu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články