Dlažební kostky čisté jako nikdy dřív: V hlavní roli uhličitan sodný

Aby byla vaše dlažba zase jako nová, pozvěte si k její údržbě osvědčeného pomocníka – docela obyčejnou jedlou sodu. Vyčistí i odolné skvrny.

Plevel v dlažbě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlažební kostky, ačkoli jsou po mnoha stránkách opravdu odolné, vyžadují víc než jen vytrhávání plevele; pro zachování jejich neporušeného vzhledu je třeba celou plochu také jednou za čas řádně vyčistit. Výzvou je však její čištění bez jakéhokoliv poškození. Je tedy rozhodně třeba se vyhnout aplikaci silných chemikálií, které by mohly materiál použitý na dlažbu poškodit. A po čem tedy sáhnout? Pomůže vám sázka na docela obyčejnou jedlou sodu.

Řešení pro zářivé dlažební kostky

Námi navržená metoda mění pravidla hry pro všechny typy dlažebních kostek, ať už jsou z cihel, kamene nebo betonu. Brilantnost tohoto přístupu spočívá v jeho šetrnosti a zároveň účinnosti. Budete potřebovat velký kbelík, kartáč s dlouhými štětinami a krátkými štětinami a koncentrované kyslíkové bělidlo. Toto bělidlo, které se běžně používá k bělení tkanin a odstraňování skvrn, je v podstatě uhličitan sodný, sloučenina složená z krystalů sodíku a peroxidu vodíku.

Je bezpečné nejen pro dlažební kostky, ale také pro rostliny, lidi a zvířata, protože neobsahuje chlór a není toxické. Tento bezpečnostní faktor z něj činí ideální volbu pro tento úkol. Je to cenná položka, kterou můžete mít ve své domácnosti pro různé úklidové úkoly. Čištění dlažebních kostek a betonových dlaždic nebylo nikdy jednodušší a ekologičtější.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete své dlažbě dodat opět žádoucí lesk a ničím nenarušený vzhled, neměli byste zapomínat na pomocníky z domácnosti

Vytvoření domácího čisticího roztoku

Chcete-li si vytvořit domácí čisticí prostředek na dlažební kostky, odměřte doporučené množství kyslíkového bělidla uvedené na obalu a smíchejte ho s teplou vodou v kbelíku. Teplá voda pomáhá prášek účinněji rozpouštět. Směs míchejte, dokud se dobře nerozpustí, a pak ji postupně nalijte na místa, která hodláte vyčistit.

Na obalu bělidla by měla být uvedena doporučená doba čekání – teprve poté můžete začít dlažbu drhnout kartáčem. Jakmile povrch důkladně vydrhnete, dokončete vše opláchnutím dlažebních kostek vodou ze zahradní hadice. A sodu můžete použít i proti mšicím, stačí ji smíchat s pálivou paprikou.

Jedlá soda na plevel iZdroj fotografie: Depositphotos
Obyčejná jedlá soda se o vaše dlaždice skvěle postará a vyčistí je na jedničku

Univerzální řešení s viditelnými výsledky

Tato jednoduchá metoda přináší působivé výsledky, a to téměř okamžitě. Vaše dlažební kostky získají zpět svou původní krásu a vám odpadnou starosti s možným poškozením životního prostředí, rostlin nebo vás samotných. Tady však možnosti sody nekončí.

Kromě dlažebních kostek lze toto kyslíkové bělidlo použít i k čištění dřevěných palubek a různého zahradního nábytku, což z něj činí mimořádně univerzální a široce používaný čisticí prostředek. Navíc vyniká v odstraňování skvrn, odolných nečistot a bakterií, takže zanechává povrchy zářivé a dezinfikované – a to téměř bez námahy. Rozhodně se ho tedy vyplatí vyzkoušet.

Průvodce stavbou – dlažby ze žulových kostek

Čím čistíte zahradní dlažbu na dvorku vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články