Do houbičky na nádobí vymačkejte citron, skvělá kombinace pomůže vyčistit celou kuchyni i koupelnu

Citron patří mezi velmi oblíbené čističe – a pokud ho použijete správně, hravě se postará o hygienu a lesk celé vaší domácnosti.

Houbička na nádobí absorbuje vlhkost a pachy, což může pomoci udržet obsah lednice svěží a bez nepříjemných vůní i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hledání účinných a ekologických čisticích prostředků vedlo ke znovuobjevení jednoduchých pomocníků pro domácnost – třeba ke kombinaci citronu a houbičky na nádobí. Tato úklidová dvojka je nejen cenově výhodná, ale také překvapivě účinná při boji se špínou – a to především v kuchyni a koupelně. Co všechno umí?

Kombinace citronu a houbičky na nádobí

Vymačkejte šťávu z jednoho citronu do misky. Namočte do této šťávy houbičku na nádobí a zajistěte, aby ji plně nasákla. Houbičku namočenou v citronu použijte k drhnutí povrchů v kuchyni a koupelně. Kyselina citronová obsažená v citronové šťávě pomáhá odbourávat mastnotu, mýdlové usazeniny a vodní kámen.

  • Citron je přírodní dezinfekční a dezodorační prostředek, který zanechává povrchy nejen čisté, ale také svěže vonící.
  • Je účinný na různé povrchy, včetně nerezových dřezů, baterií a dokonce i sporáků.
  • Protože je přírodní složkou, je bezpečný pro rodiny i domácí zvířata a nezanechává škodlivé zbytky.

Další triky na čištění citronem

Citron lze podle webu Dům&Zahrada použít i k leštění povrchů, na které nejsou vhodné drsné chemické prostředky. Je obzvláště účinný na dlaždice a nerezovou ocel – a přitom na nich nezanechává korozivní stopy, jako některé jiné přípravky.

10 magických použití jedlé sody, které by vás nikdy nenapadly. Pomůže při vaření, úklidu i zdravotních potížích

Domácí čisticí roztok

Smícháním horké vody, 3 lžic mýdla na nádobí a citronové šťávy vytvoříte univerzální čisticí roztok na dřezy, varné desky a hořáky sporáků. A naše čtenářka Mirka K. z Lochotic nám poslala i tip na svůj domácí odstraňovač odolných skvrn. „Smíchejte citronovou šťávu s jedlou sodou. Tato směs po nanesení na skvrny účinně působí, aniž by poškodila povrch – a je úplně jedno, kde ji použijete. Všude funguje stejně dobře.“

Čištění mikrovlnné trouby a hrnků

Citron je podle informací z webu ProŽeny také výborný na odstraňování skvrn od čaje a kávy z hrnků. Potřete vnitřek hrnku plátkem citronu, naplňte ho vodou, přidejte lžíci citronové šťávy a ohřívejte dvě minuty v mikrovlnné troubě. Vzniklá pára také pomáhá vyčistit vnitřek mikrovlnné trouby. Všechny nečistoty pak už stačí jen otřít hadříkem.

Odšťavňovač na citron iZdroj fotografie: Piqsels
Citron obsahuje kyselinu citronovou, která pomáhá rozpouštět mastnotu a odstraňovat nečistoty – vsazený do houbičky je velmi praktický

Odstraňovač mastnoty a bakterií

Nakrájejte citronovou kůru a namočte ji do octa. Roztok poté skladujte na chladném a tmavém místě po dobu dvou týdnů. Sceďte a zřeďte vodou v poměru 1:1. Tento citronovo-octový čistič je účinný proti mastnotě a zápachu a má i dezinfekční účinky. Je proto ideální na čištění ledniček a dřevěného nádobí. A citron se v domácnosti skvěle hodí i k odpuzování pavouků nebo při krájení cibule (zamezí totiž slzení), jak Chalupáři-Zahrádkáři také informovali.

7 triků s citrony, které využijí úplně všichni

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro ekologický úklid domácnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články