Do lednice vložte obyčejnou křídu, snadno pohltí nežádoucí pachy

Křída má schopnost absorbovat vlhkost a pachy, což může pomoci udržet lednici svěží a příjemně vonící. A stačit vám bude jen malý kousek.

Jak na odmrazování lednice: Chce to alespoň 3x ročně i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se někdy při otevření ledničky musíte potýkat s nepříjemným zápachem? Důvodů může být mnoho a stejně tak i možných řešení. Některá jsou však o ně jednodušší než jiná.

Křída: neocenitelný spojenec v boji proti zápachu

Mezi mnoha domácími prostředky na odstranění nežádoucích pachů z lednice vyniká jeden, do kterého byste to nejspíš nikdy neřekli – docela obyčejná křída. Ano, přesně ta, kterou děti kreslí na chodník. Proč právě křída? Inu, je to díky jejím neuvěřitelným hygroskopickým vlastnostem, díky nimž skvěle pohlcuje vlhkost i nepříjemné pachy.

To je velmi důležité, protože vlhké prostředí podporuje růst bakterií a plísní, které jsou hlavními viníky nepříjemných pachů v lednici. Umístěním křídy do chladničky vytvoříte prostředí, které je pro růst těchto mikroorganismů o něco méně příznivé. Jak to udělat správně?

  • Křídu umístěte na horní nebo spodní polici chladničky, nejlépe na malý talířek nebo papírovou podložku, abyste předešli nepořádku.
  • Měňte ji každých několik dní nebo jakmile si všimnete, že změkla a změnila barvu – to je známka toho, že již absorbovala maximum vlhkosti a pachů.

Houbičku rozříznu, nasypu na ni sůl a umyju s ní lednici: Zabráním tak nežádoucí vlhkosti

Jak často čistit lednici

Pokud si chcete čistotu lednice pojistit se vším všudy, měli byste vsadit na týdenní údržbu, jak radí časopis Vlasta. Každý týden proto zkontrolujte obsah chladničky a vyjměte z ní výrobky, které mají už prošlou dobu použitelnosti. Jednou měsíčně pak vyndejte z ledničky opravdu vše a důkladně umyjte vnitřek. Já si při tom obvykle vystačím s trochou octa a citronové šťávy (to první lednici dezinfikuje, to druhé ji provoní).

Vložení obyčejné křídy do lednice může být účinným způsobem, jak absorbovat nežádoucí pachy. A to zcela bez chemie. iZdroj fotografie: Depositphotos
Vložení obyčejné křídy do lednice může být účinným způsobem, jak absorbovat nežádoucí pachy. A to zcela bez chemie

Další triky pro zajištění čerstvosti

Když bojujete s nepříjemnými pachy v chladničce, nezapomeňte, že v jednoduchosti se často skrývají ta nejúčinnější řešení. Vyplatí se tedy sáhnout i po jiných pomocnících.

  • Stejně jako křída může i jedlá soda pohlcovat nepříjemné pachy. Podle magazínu EnwiWeb se proto uplatní třeba i při údržbě pračky.
  • Kávová zrna mohou také působit jako přírodní neutralizátor pachů. Umístěte proto šálek zrnkové kávy do chladničky a uvidíte, že velmi brzy zaznamenáte rozdíl.

A podobně funguje podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i role toaletního papíru nebo třeba malá  miska s dřevěným uhlím

Jak si správně uspořádat lednici podle odbornice

Jak se o svou lednici staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články