Proč do lednice dávat toaletní papír: Tak trochu bláznivá praktika pohltí všechny nepříjemné pachy

Ne vždy je odér v lednici tak příjemný, jak byste si nejspíš představovali – změnit to může vložení toaletního papíru.

i Zdroj fotografie: Andy / Andrew Fogg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Myšlenka ukládat toaletní papír do lednice může na první pohled znít podivně nebo dokonce zábavně, ale tato netradiční praktika má prý podle webu UpWorthy překvapivě praktický účel – pohlcuje nepříjemné pachy.

Jednoduchý, ale geniální koncept

Umístění role toaletního papíru do lednice je podle webu FamilyHandyman pozoruhodně jednoduchý trik, který ovšem přináší působivé výsledky. Podle zastánců této metody začne totiž savý toaletní papír po vložení do vlhkého prostředí velmi rychle absorbovat různé pachy. A to je něco, co se v lednici opravdu hodí.

Jak to vlastně funguje

Koncept použití toaletního papíru k pohlcování pachů v chladničce spočívá v porézní povaze papíru. Toaletní papír je navržen tak, aby byl absorpční, a to díky použitým vláknům a struktuře papíru. Když se role vloží do chladničky, funguje jako pasivní pohlcovač vlhkosti, který vtahuje a zadržuje molekuly vody, a spolu s ní i aromat způsobujících nepříjemné pachy. Prvním zásadním krokem k tomu, aby byla tato metoda účinná, je rozhodnutí, čím bude role toaletního papíru před vložením do chladničky nasáklá nebo napuštěná.

Mezi běžná doporučení patří použití esenciálních olejů, vanilkového extraktu nebo jiných aromatických látek. Tento předběžný krok zvyšuje schopnost toaletního papíru nejen neutralizovat pachy, ale také propůjčit chladničce příjemnější vůni. Ujistěte se však, že použitý absorbent je vhodný pro potraviny a nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Kromě toho buďte opatrní při umisťování role toaletního papíru na poličky a vyvarujte se přímého kontaktu s potravinami, abyste zabránili jakékoli možné kontaminaci.

Dávat prkénko na krájení do lednice se vyplatí: Chlad působí jako dezinfekce

Úloha porézních materiálů

Toaletní papír, který je ze své podstaty porézní,“ vysvětluje tento trik po vědecké stránce pak Luboš U. z Králova Pole. „Poskytuje tak velkou plochu pro interakci molekul. To je výhodné, pokud jde o pohlcování pachů, protože porézní struktura umožňuje papíru zachytit a udržet širokou škálu těkavých sloučenin. Absorbované pachy se zachytí ve vláknech toaletního papíru, čímž se zabrání jejich cirkulaci a vzniku nepříjemných pachů v chladničce.“

Proč dávat pravidelně do lednice roličku toaletního papíru iZdroj fotografie: Depositphotos
Lednice patří k místům, kde je třeba udržovat nejvyšší úroveň hygieny

Podobně funguje podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři i houbička na nádobí nebo třeba miska s dřevěným uhlím. Závěrem tedy lze říci, že zdánlivě absurdní praxe ukládání toaletního papíru do lednice má vědecký základ, který vychází ze savé povahy tohoto nezbytného domácího pomocníka. I když se nejedná o běžné řešení, určitě ho podle mě stojí za to vyzkoušet. Věřím, že dokáže příjemně překvapit, takže ho doporučím i kamarádkám.

Jaké jsou vaše oblíbené triky s toaletním papírem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články