Do ovocných stromů vyvrtejte díru, porostou a pokvetou pak mnohem rychleji

Někdy stačí k podnícení plodnosti vašich stromů docela málo – třeba jen jedna malá dírka, vedoucí až do jejich kambia.

Proč je letní řez peckovin důležitý a jak na něj i Zdroj fotografie: Canva
                   

S blížícím se jarem se na zahradách a v sadech rozbíhá čilý ruch a jedním z důležitých úkolů, který nesmíte opomenout, je roubování ovocných stromů (hodí se pro všechny nejoblíbenější druhy, jak je uvádí web Hobbio). Tento proces zahrnuje spojení dvou různých druhů rostlin, aby se zkombinovaly ty nejlepší vlastnosti každé z nich. Výhody roubování jsou různé: může zlepšit kvalitu, chuť a výživnou hodnotu ovoce, podpořit optimální zdravotní stav stromů a jejich odolnost vůči mrazu a dokonce i regulovat rychlost růstu a výslednou velikost dřeviny.

Načasování a techniky roubování

Načasování do značné míry závisí na druhu a odrůdě rostliny. Obecně se roubování podle informací z webu NaturHelp provádí koncem jara (kolem května nebo června), aby roubovaný pupen mohl vyrůst ještě v téže sezóně, nebo koncem léta (v červenci nebo srpnu).

Velmi jednoduchá metoda nekonečného roubování růží. Uspějí i začínající zahrádkáři

Zavedení metody vrtání

Vrtací metoda roubování ovocných stromů si získává mezi zahrádkáři oblibu pro svou překvapivou snadnost a účinnost. Tento inovativní přístup nejen urychluje proces, ale také nevyžaduje žádné zvláštní dovednosti, takže je fantastickou volbou pro začátečníky. Spočívá jednoduše v přidávání větví na potřebná místa, čímž se zvýší tvar a produktivita stromu.

  • Budete potřebovat vrtačku (nejlépe akumulátorovou, aby se snadno používala) s minimálním napětím 220 V, vrták do dřeva a nějakou formu roubovacího tmelu nebo lepidla na dřevo k zajištění a ochraně místa roubování.
  • Větve pro roubování by měly být odebrány v době, kdy je dárcovská rostlina v klidu. Tyto rouby se pak naroubují na hlavní ovocný strom, například jabloň nebo hrušeň.
  • Při vrtání otvoru pro štěp je důležité vyhnout se vysokým otáčkám, které mohou způsobit zahřátí a potenciálně poškodit kambiovou vrstvu stromu, která je pro úspěšné roubování nezbytná.
  • Po vložení roubu do vyvrtaného otvoru použijte těsnicí hmotu nebo lepidlo na dřevo, abyste vyplnili případné mezery a ochránili nový roub před povětrnostními vlivy a škůdci.
Aby vaše stromy plodily i během příští sezóny opravdu perfektně, dopřejte jim právě teď ten správný řez se vším všudy iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud hledáte osvědčenou techniku, díky níž by stromy na vaší zahradě zaplodily ještě o něco víc a rychleji, vyzkoušejte jejich navrtávání

Proč vsadit na vrtání

Stromy roubované touto metodou mají řadu výhod. Správně vybraná odnož poskytuje lepší odolnost vůči půdním škůdcům a chorobám a roubovaná větévka bude moci přinést o to více plodů v žádoucí kvalitě.

Roubování ovocných stromů pomocí vrtačky zjednodušuje to, co mnozí vnímají jako složitý zahradnický úkol. Celý proces zpřehledňuje a zpřístupňuje ho zahradníkům všech úrovní. Já sama se už moc těším na to, až ho vyzkouším. A pokud chcete stromy teprve sázet, podívejte se, co k tomuto tématu radí Chalupáři-Zahrádkáři.

Kolik máte na zahradě roubovaných stromů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články