Do pračky přidejte sklenici mléka, prádlo bude opět čisté a plné barev

Ne vždy jsou běžně dostupné prací prostředky na prádlo dostatečně účinné. Pokud bojujete se skvrnami nebo zašedlostí, vyzkoušejte mléko.

Nevyhazujte zbytky mléka, ještě ho dobře využijete na zahradě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pouhá sklenice mléka v pračce dokáže doslova zázraky – oblečení bude nejenom skvěle čisté, ale obnoví se i jeho barvy. Účinnost mléka proti nejrůznějším skvrnám – ať už od jídla, nápojů, nebo dokonce krve – spočívá podle webu ZahradaFirenews v jeho složení. Enzymy a obsah tuku v něm totiž působí na skvrny opravdu jedinečným způsobem – uvolňují jejich napojení k látce a umožňují tak jejich snadnější vyprání.

Vědecké poznatky o mléku

Tajemství schopnosti mléka bojovat se skvrnami spočívá v jeho molekulární struktuře. Bílkoviny v přítomné mléce, jako je například kasein, totiž podle webu PoradBook působí přímo na skvrnu a účinně tak zapouzdří všechny molekuly špíny (ta se tedy nestihne vsáknout do vláken).Tuky obsažené v mléce navíc pomáhají rozkládat i odolné mastné skvrny a usnadňují jejich odstranění během praní. Vyzkoušela jsem a doporučuji.

Proti odolným skvrnám

U čerstvých skvrn, jako je například červené víno, může rychlá aplikace mléka zabránit jejich vsáknutí a zaprání. Postup je jednoduchý: nalijte polévkovou lžíci mléka přímo na skvrnu, jemně ji otřete vlhkým hadříkem a sledujte, jak postupně mizí. Na mastnotu pak skvěle platí osvědčený trik Chalupářů-Zahrádkářů s kouskem másla.

Hnojení rostlin bez chemie: Skvělou práci odvede popel, mléko i kávová sedlina

Zařazení mléka do pracího programu

Přidání sklenice mléka do pračky není jen o řešení skvrn, ale také o omlazení vašeho oblečení. Dokáže totiž projasnit barvy a bílým kouskům prádla vrátí jejich běloskvoucí svěžest. Jak přitom postupovat?

  • Odolné skvrny ošetřete mlékem ještě před praním. Nechte ho 15 až 20 minut působit a poté opláchněte studenou vodou.
  • Poté nalijte do pračky sklenici mléka (spolu s běžným pracím prostředkem). „Mléko nenahrazuje prací prostředek, ale působí vedle něj, aby zlepšilo čištění a rozjasnilo tkaniny. Tak to dělávala moje teta a jí to dělám po ní,“ napsala nám do redakce čtenářka Iveta K. z Prostějova.
  • Ujistěte se, že je pračka nastavena na cyklus extra máchání, jinak hrozí, že se mléko pořádně nevypere a nadělá na oblečení skvrny.
Jedlá soda má v domácnosti mnoho využití – mimo jiné skvěle pohlcuje pachy, čehož můžete využít v koupelně iZdroj fotografie: Pixabay
Mléko obsahuje tuky a bílkoviny, které vám mohou pomoci prádlo krásně vyprat a oživit. Bude vypadat jako nové

Výhody mléka při praní

Tím však šikovné použití této běžné potraviny nekončí. Mléko totiž může také pomoci obnovit živost vašeho oblečení. Proteiny v něm obsažené dokážou skvěle posílit vlákna, díky čemuž se barvy zdají být jasnější a textilie samotné měkčí. Takže až se příště budete potýkat s odstrašující skvrnou nebo matnými látkami, vzpomeňte si, že obyčejná sklenice mléka může být právě tím nečekaným hrdinou, kterého potřebujete. A vyzkoušet můžete i triky s citronem nebo octem, na které Chalupáři-Zahrádkáři nedají dopustit.

Jak se zbavujete skvrn na oblečení vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články