Zmizíkem na mastné skvrny z oblečení je obyčejné máslo

Některých skvrn na oblečení je velmi těžké se zbavit. To platí zejména pro ty mastné. Naučte se, jak s nimi rychle a jednoduše zatočit.

i Zdroj fotografie: Carey Tilden / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Čas od času se na oblečení objeví nežádoucí mastná skvrna. Výborný oběd, práce v garáži nebo třeba jízda na kole – příležitostí k ušpinění je spousta. Proti jakýmkoliv skvrnám – těm mastným obzvlášť – je důležité zasáhnout co nejdříve. Bohužel ne vždy se podaří je včas odhalit. Můžete koupit celou řadu speciálních přípravků na odstranění skvrn, ale stejně účinné prostředky na mastné skvrny – čerstvé i ty starší – najdete u sebe doma.

Vyzkoušejte starý trik s máslem

Vyzkoušejte trik našich babiček. Stačí vám k němu obyčejné máslo, které mají všichni doma. Jak na to? Položte potřísněný oděv na rovný povrch a přímo na skvrnu naneste větší vrstvu másla. Na máslo přiložte několik papírových ručníků a nechte hodinu působit. Tuk obsažený v másle by měl během této doby rozpustit mastnotu, kterou absorbují papírové ručníky. Poté oblečení přemáchněte v ruce a vyperte v pračce při teplotě nepřesahující 30 °C.

Skvrny vyzmizíkuje mýdlo na praní

Mýdlo na praní bývalo kdysi součástí každé domácnosti. Využijte tento polozapomenutý poklad v boji se skvrnami. Mýdlo může fungovat o něco hůř než máslo, ale je mnohem bezpečnější, a to hlavně pro jemné tkaniny. Navlhčete kus mýdla ve vodě a chvíli jím potírejte skvrnu na vašem oblečení. Následně ponechte oblečení asi hodinu ponořené v mýdlové vodě. Po této době zkontrolujte, zda se mastná skvrna rozpustila, a pokud ano, vyperte oblečení v pračce jako obvykle.

Přírodní prostředek na skvrny - máslo iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomoc hledejte v garáži

Další metoda může být trochu překvapivá. Použít na skvrny se dá totiž technický benzín, který určitě najdete ve své garáži. Doporučuje se ho ale používat pouze na bavlněné prádlo. Technický benzín neaplikujte přímo na oblečení, protože je můžete snadno poškodit. Místo toho jej naneste na vatový tampon nebo sterilní gázový obvaz a opatrně jím potírejte potřísněné místo. Poté oblečení vyperte normálně v pračce.

Na skvrny platí Solvina

Pokud žádná z předchozích metod nepomohla, zbývá ještě vyzkoušet BHP čisticí pastu neboli Solvinu. Existuje i ve formě gelu, která bude k tomuto účelu ještě vhodnější. Naneste ji přímo na mastnou skvrnu na oblečení a nechte pár hodin působit. Poté oděv vyperte nejdříve ručně v teplé vodě s trochou pracího prostředku. Nakonec oblečení vložte do pračky a vyperte v obvyklém režimu.

Jak se zbavujete mastných skvrn na oblečení?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články