Do pračky vhoďte lžičku soli: Osvěží prádlo a vrátí mu ztracenou barvu

Sůl nemusí být jen nezbytným pomocníkem při dochucování jídel – uplatní se i v koupelně, nahradí totiž drahé odstraňovače skvrn.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud jde o praní prádla, přidání pouhé lžičky soli do pračky dokáže zázraky. Tato myšlenka se může zdát zvláštní, přesto je tento odvěký prostředek tajnou zbraní pro osvěžení prádla a obnovení ztracených barev, jak potvrzuje i web AAzdraví.

Obnovení barev a boj se skvrnami

Sůl slouží jako silný oživovač barev a bojovník proti skvrnám. Díky své ekologické povaze je ideální volbou pro omlazení barev oděvů, ovšem bez nepříjemné ztuhlosti, často způsobené chemickými oživovači barev. Zejména ručníkům, které jsou notoricky známé tím, že ztrácejí měkkost kvůli aviváži, sůl jako změkčovač perfektně vyhovuje.

Sůl se navíc osvědčila i jako přírodní odstraňovač skvrn. Stačí ji na jakoukoli skvrnu nasypat (u znečištění od vína se mi více osvědčilo namočení textilie do solného roztoku) a nechat chvíli působit. Poté stačí prádlo vyprat běžným způsobem. A co dalšího při praní umí?

  • Stabilizace barev: Přidání soli může pomoci stabilizovat barvy a minimalizovat jejich vyblednutí.
  • Pomoc při zachování měkkosti textilií: V některých případech může sůl pomoci udržet textilie měkké a snížit tvrdost vody.

Čím nahradit aviváž, aby bylo prádlo s oblečením dokonale měkké a voňavé

Strategie pro dosažení optimálních výsledků

Při použití soli na praní je vhodné zvolit hrubozrnnou sůl. Jemnější soli totiž mají tendenci se příliš rychle rozpouštět, čímž se jejich účinnost v dalších fázích praní zkracuje. Ideální množství soli pro většinu pracích účelů se pohybuje kolem jedné polévkové lžíce, což zajišťuje nejlepší výsledky, aniž by byla ohrožena kvalita tkaniny nebo integrita pračky. Web NášDům pak doporučuje její zabalení do kapesníku, což zabrání jejímu příliš rychlému rozpuštění. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak vyčistit pračku octem nebo proč u ní otevírat dvířka.

Pokud hledáte levného a účinného pomocníka pro praní prádla, pak si k ruce vezměte docela obyčejnou sůl – je levná a hodně toho umí. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud hledáte levného a účinného pomocníka pro praní prádla, pak si k ruce vezměte docela obyčejnou sůl – je levná a hodně toho umí

Čisticí pasta ze soli a sody

Ovšem pokud narazíte na opravdu odolné skvrny, pak si s těmto jednoduchým návodem nevystačíte. Místo tohoto vsaďte na pastu, kterou nám doporučila čtenářka Jana N. z Nymburka. „Jednoduše smíchám jednu lžičku soli s jednou lžící sody. Obojí nasypu do misky a opatrně přilévám vodu tak dlouho, dokud nezískám hustou pastu. Tu pak natřu na skvrny a nechám ji působit alespoň hodinu (ale mnohem lepší je přes noc). Pak prádlo prostě vyperu běžným způsobem a mám hotovo. Většina skvrn zmizí a u zbylých stačí postup zopakovat.“

Jaké domácí triky používáte při praní vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články