Do pračky vhoďte tablety do myčky, všechen vodní kámen bude rázem zničen

Nedovolte, aby vám usazeniny a špíny zničily pračku. Bojovat s nimi můžete díky jednomu docela obyčejnému domácímu prostředku.

Do pračky vhoďte tablety do myčky, vodní kámen bude rázem zničen i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už se vám někdy stalo, že jste otevřeli pračku a přivítal vás nepříjemný zatuchlý zápach? Nebo jste si všimli, že vaše oblečení už není tak čisté jako dřív, přestože používáte stejný prací prostředek a stejné nastavení? Viníkem těchto problémů může být tichý, ale velmi zákeřný nepřítel: vodní kámen a také usazeniny pracího prostředku. Ovšem podle webu iReceptář vám s oběma problémy dokáže pomoci jeden obyčejný pomocník.

Jak vzniká vodní kámen

Vodní kámen vzniká z minerálů v tvrdé vodě. V pračce mu pak obvykle ještě sekundují pozůstatky pracích prostředků, které nejen že snižují účinnost pračky, ale mohou také zkrátit její životnost. Ovšem pomoci vám mohou tablety do myčky, jak informuje web Heureka. Když se tyto tablety rozpustí ve vodě, vytvoří silný roztok, který skvěle odstraňuje vodní kámen a zbytky pracího prostředku ze všech skrytých zákoutí pračky. Tento proces nejen čistí, ale také osvěžuje váš spotřebič, který příjemně voní a pracuje samozřejmě i o něco efektivněji.

Chytré hospodyňky dávají do zásobníku pračky houbičku na nádobí. Jediný krok zabrání vzniku vážného problému

Průvodce krok za krokem k zářivě čisté pračce

Nejlepších výsledků dosáhnete, když si vyberete ty, které jsou speciálně určeny k čištění praček nebo myček – nechtějte tedy obyčejnou tabletu do myčky, ale tu, která slouží jako čistič tohoto kuchyňského pomocníka. Jsou totiž vyvinuty tak, aby si poradily s odolnými usazeninami, které se ve spotřebičích běžně vyskytují.

Vložte dvě tablety přímo do bubnu pračky a zvolte nejdelší a nejteplejší prací cyklus, který je k dispozici. Tím zajistíte, že tablety budou mít dostatek času na rozpuštění a proniknutí do všech částí pračky, kde rozbijí všechen vodní kámen a nečistoty. Po skončení cyklu spusťte další horký prací cyklus, tentokrát už bez tablet a mycích prostředků. Tímto způsobem se spláchnou všechny uvolněné usazeniny i případné zbytky po čištění.

Správná péče o pračku může prodloužit její životnost. Používání kvalitního pracího prášku může být jedním z faktorů, které přispívají k jejímu dlouhému fungování. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud chcete svou pračku udržet co nejdéle v co nejlepší kondici, vezměte si k ruce tabletu do myčky

Další tipy pro svěžejší a čistější pračku

Kromě používání tablet do myčky může k udržení čistoty a účinnosti pračky přispět i měsíční cyklus čištění směsí octa a jedlé sody. „Po každém použití nechte dvířka pračky a zásuvku na prací prostředky mírně pootevřené, abyste umožnili cirkulaci vzduchu a zabránili vzniku plísní,“ radí čtenářka Jiřina K. z České Třebové.

A nezapomeňte pravidelně kontrolovat a čistit filtr odtokového čerpadla, protože i ten se může stát útočištěm nepříjemných pachů a ucpání. Jednou za měsíc to podle mě docela stačí. Chalupáři-Zahrádkáři mají ovšem pro tuto drogerii i jiné využití – skvěle se například hodí  pro čištění starých plechů a pekáčů. Pomohou i tam, kde běžný saponát ne.

Jak rychle vyčistit opravdu silně zanesenou pračku

Které prostředky pro čištění pračky používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články