Do žehličky se vyplatí nalít minerální vodu, dokáže to prodloužit její životnost

Správná péče o žehličku dokáže prodloužit její životnost až několikanásobně. Pro začátek stačí docela obyčejná minerální voda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Naše žehličky, stejně jako jakýkoli jiný spotřebič, trpí opotřebením při každodenním používání. Teplo, vlhkost a minerály obsažené ve vodovodní vodě se mohou časem hromadit a vést k obávanému usazování vodního kamene. Ten nejenže snižuje účinnost tohoto pomocníka, ale může také výrazně zkrátit jeho životnost. Pomoci vám může láhev minerální vody.

Minerální voda není jen na pití

Když používáte vodu z vodovodu, zejména v oblastech s tvrdou vodou, mohou se minerály usazovat uvnitř žehličky a ucpávat její parní otvory a topná tělesa. To může vést k nerovnoměrnému zahřívání, špatnému výstupu páry a dokonce i k obávaným hnědým skvrnám, které mohou během okamžiku zničit třeba vaši oblíbenou košili, jak informuje web Testado. Minerální voda naproti tomu často obsahuje méně minerálů, které žehličce škodí, takže je pro udržení vnitřní čistoty a celkové funkčnosti spotřebiče bezpečnější volbou.

Jak používat minerální vodu v žehličce

Návod na čištění žehličky touto zvláštní ingrediencí nám poslala čtenářka Petra K. z Rožnova pod Radhoštěm, která se v minulosti redakci Chalupářů-Zahrádkářů svěřila i se svým trikem s destilovanou vodou. „Začněte tím, že ze zásobníku žehličky vyprázdníte veškerou zbývající vodu z vodovodu. Poté ho naplňte minerální vodou, ale dávejte pozor, abyste ho nepřeplnili. Zapněte ji a nastavte na střední nebo vysokou teplotu. Cílem je, aby se minerální voda odpařila a vytvořila se pára, která pomůže uvolnit veškeré minerální usazeniny uvnitř.

I tu nejspálenější žehličku jednoduše vyčistíte už za 5 minut

I tu nejspálenější žehličku vyčistíte už za 5 minut, chce to jen sůl, ocet nebo zubní pastu

Jakmile je žehlička nahřátá a produkuje páru, vezměte starý hadřík, u kterého vám nevadí, že se ušpiní. Žehlete přes látku a nechte páru, aby vykonala svou práci. Kombinace tepla a páry z minerální vody pomůže odstranit usazeniny vodního kamene z parních otvorů a dokonce i ze všech vnitřních součástí. V případě potřeby postup opakujte.“ Já ještě doplním, že finální vyčištění poznáte snadno. Jakmile bude žehlička po testovací látce klouzat zcela hladce, máte hotovo.

Žehlení nepatří k právě oblíbeným domácím pracem iZdroj fotografie: Depositphotos
Žehlička patří k nepostradatelným domácím spotřebičům. Aby však za všech okolností sloužila absolutně perfektně, musíte se o ni starat

Domácí prostředky pro čistou žehličku

Minerální voda sice dokáže zázraky, ale existují i další metody, které můžete použít, abyste udrželi svou žehličku ve špičkové kondici:

  • Směs octa a vody lze použít podobně jako minerální vodu. Jen nezapomeňte poté žehličkou prohnat čistou vodou, abyste odstranili přetrvávající octový zápach.
  • Web Allegro zase doporučuje kyselinu citronovou. Je to skvělá alternativa ve chvíli, kdy hledáte něco trochu silnějšího než ocet.
  • Chalupáři-Zahrádkáři pak nedají dopustit na obyčejný Aspirin.

Na jaké triky pro žehlení nedáte dopustit vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články