I tu nejspálenější žehličku vyčistíte už za 5 minut, chce to jen sůl, ocet nebo zubní pastu

Nepříjemné napečeniny na žehlicí ploše nemusí být na čištění nijak obtížné – stačí použít šikovné tipy a triky pro čištění.

I tu nejspálenější žehličku jednoduše vyčistíte už za 5 minut i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Znáte to. Občas neodhadnete materiál a teplotu žehlení a skončíte minimálně s napečenou žehličkou, ne-li se zničeným oblečením. A co teď? Špinavá žehlička bude zanechávat šmouhy na oblečení a její výkon poklesne. Proto je třeba udržovat žehlící plochu neustále čistou. Jen tak umýt ale nejde a pokud budete připečeniny seškrabávat, poškodíte její povrch, zvláště je-li teflonový. Než poběžíte do obchodu pro drahé čističe žehličky, zkuste některou z domácích metod čištění, které se osvědčily magazínu ArchitecturalDigest.

Čištění žehličky solí

Tento způsob je velmi jednoduchý a používá se odedávna. Doba jej ale předběhla, na teflonové povrchy není vhodný, neboť ostré krystalky soli by je poškrábaly. Pokud ale teflonovou žehličku nemáte, směle do toho.

 1. Sůl nasypte v nejvyšší vrstvě na dřevěné prkénko.
 2. Žehličku zahřejte na nejvyšší teplotu a „žehlete“ sůl, dokud nejsou všechny připáleniny odstraněny.
 3. Žehličku pak vypněte a otřete ji vlhkým hadříkem.

Čištění pomocí sody a octa

Také velmi jednoduchý způsob, jen pozor na reakci octa se sodou. Tato metoda se opět nehodí na teflonový povrch, jak píše web Handy.

 1. Vezměte misku a dejte do ní 2 lžíce jedlé sody a 1 lžíci octa.
 2. Opatrně a pomalu promíchejte na jemnou pastu. Pokud byste míchali příliš energicky, směs vám vypění a vyběhne z misky.
 3. Pastou nanesenou na hadřík nebo houbičku potřete celý povrch žehličky.
 4. Jemně třete, dokud se nečistoty z povrchu neodstraní.
 5. Poté žehličku dobře očistěte nejprve mokrým a následně suchým hadříkem. Je důležité, abyste odstranili všechnu pastu, mohla by vám při následném žehlení zničit oblečení.
Nepříjemné napečeniny na žehlicí ploše nemusí být na čištění nijak obtížné – stačí použít šikovné tipy a triky pro čištění. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nepříjemné napečeniny na žehlicí ploše nemusí být na čištění nijak obtížné – stačí použít šikovné tipy a triky pro čištění.

Vyzkoušet můžete také směs se zubní pastou, která se redakci Chalupáři-Zahrádkáři také velmi osvědčila. A pokud nemáte žehličku zrovna po ruce, zkuste si s pomačkaným oblečením poradit s pomoci našich osvědčených a prověřených triků.

Čištění žehličky Paracetamolem

Zvláštní a neobvyklá metoda, která se ale hodí na všechny povrchy. „Stačí mít doma jen tabletky Paracetamolu,“ říká čtenářka Milena H. z Roztok u Prahy a přidala i návod.

 1. Žehličku dobře nahřejte.
 2. Tabletu Paracetamolu uchopte pinzetou a krouživým pohybem s ní pohybujte po celém povrchu žehlící plochy.
 3. Tableta se postupně rozpouští a odstraňuje nečistoty.
 4. Nakonec čistou žehličku otřete vlhkým hadříkem.

Chcete-li žehlení oděvů urychlit, přikryjte žehlicí desku alobalem

Čištění pomocí hliníkové fólie

Ano, použijte obyčejný alobal. Máte k dispozici dva způsoby. Ten druhý je spíše vhodnější pro teflonové povrchy, jak jsem zjistila.

Při prvním způsobu:

 1. Utrhněte z alobalu pruh a zmačkejte ho volně do koule.
 2. Koulí potírejte povrch žehličky, dokud není čistý. Optimální je dělat krouživé pohyby a nevynechat ani boky žehličky.
 3. Uvolněné nečistoty setřete vlhkou houbičkou.

Při druhém způsobu:

 1. Utrhněte z alobalu pruh dlouhý jako vaše dřevěné prkénko.
 2. Žehličkou pak jezděte po hliníkové fólii do odstranění připálenin.
 3. Plochu nakonec otřete mokrým hadříkem.
Aby vaše žehlička fungovala vždy opravdu perfektní, musíte jí věnovat tu správnou péči – důležité je její pravidelné čištění
Aby vaše žehlička fungovala vždy opravdu perfektní, musíte jí věnovat tu správnou péči – důležité je její pravidelné čištění
iZdroj fotografie: Pixabay

Pravidelné čištění se vyplatí

Pokud budete žehličku čistit pravidelně, už při prvním náznaku napečení, nebo nejlépe po každém žehlení, zabere vám to mnohem méně času a vaše prádlo bude vždy dokonalé, dohladka vyžehlené a beze skvrn a šmouh.

Jaké triky používáte při čištění žehličky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Kateřina Dlubalová

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již druhým rokem, specializuji se na venkovní a vnitřní květiny, pěstování zeleniny a obecné starosti kolem zahrady. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články