Léto je za námi a o slovo se přihlásil podzim. Je proto nejvyšší čas začít přemýšlet o tom, co uděláte se všemi plodinami, které jste sklidili. Pokud není možné je usušit nebo si jen chcete uchovat jejich šťavnatou chuť, můžete je zavařit. Nepořizujte nové vybavení a raději se naučte správně vyčistit staré nádoby.
Dvě minuty pro dokonalou čistotu
Běžné čistění se provádí s použitím páry, ale zabere zbytečně mnoho času, který můžete využít raději pro samotné zavařování. Vyzkoušejte čištění za studena, které zabere jen pouhé dvě minuty, a můžete se pustit do práce.
Co budete potřebovat
Není třeba žádných složitých čisticích prostředků, bohatě postačí pár věcí, které najdete doma, případně je zakoupíte za přijatelnou cenu.
- Zavařovací sklenice s víčkem
- Alkohol nebo ocet
- Soda
- Větší nádoba na vaření
Rezavé skrvny
Nejprve rozdělte sklenice na ty, které ještě můžete použít a ostatní, které už mají nejlepší léta za sebou. Napoví vám hlavně praskliny a drobné nedostatky. Nemá cenu riskovat, že se vaše snaha při zavařování pak zmaří v jeden okamžik, až vám nádoba ve spíži praskne. Proto vybírejte jen kvalitnější kusy.
Následně použijte sodu k důkladnému vyčištění nádoby. Její agresivní složení dokáže odstranit rezavé skvrny na víčku a na hrdle sklenice.
Perfektní čistota
Do nádoby poté nalijte kolem 40 ml alkoholu nebo potravinářského octa. Zakryjte víčkem a třepte s nádobou alespoň půl minuty. Nezapomínejte, že je třeba dezinfikovat i víčka, proto je lepší nádobu uzavřít a pořádně třepat.
Váháte stále, zdali máte raději využít jiný způsob čistění nádoby? Čištění za studena má své výhody.
- Rychlost
- Minimální možnost prasknutí
- Sterilizace víčka
- Úspora energie